szklanenegatywy.pl Audioprzewodnik po "Szlaku bez końca" Galeria zdjęć  west

logo POLIN kolorZ radością przyjęliśmy informację, że nasze miasto jest na liście zwycięskich miejscowości, które odwiedzi edukacyjna wystawa mobilna „Muzeum na kółkach”, którego organizatorem jest Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. Zaproponowane działania kulturalno-edukacyjne zdobyły zaufanie komisji konkursowej i w długi czerwcowy weekend mamy dla naszych mieszkańców i turystów ciekawą ofertę kulturalną.

"Muzeum na kółkach" to wystawa edukacyjna umieszczona w specjalnym pawilonie, który odwiedza miejscowości poniżej 50 000 mieszkańców. Wystawa, która ma formę nowoczesnej ekspozycji, przybliża historię polskich Żydów i lokalnej społeczności żydowskiej. W każdej miejscowości realizowany jest program edukacyjny przygotowany przez edukatorów z Muzeum Polin i realizowane są działania lokalne. Na wystawie zobaczymy m.in. trójwymiarową makietę sztetla, czyli typowego polsko-żydowskiego miasteczka; poznamy kalendarium porządkujące najważniejsze wydarzenia z historii polskich Żydów; a czytając fragmenty z przedwojennych pamiętników, dowiemy się więcej o języku polskim, jidysz i hebrajskim. Wystawie mobilnej towarzyszy ekspozycja zewnętrzna pt. „Z narażeniem życia – Polacy ratujący Żydów podczas Zagłady”.

Partnerami lokalnymi wystawy jest Szkoła Podstawowa w Zbąszyniu oraz Zbąszyńskie Centrum Kultury z Muzeum Ziemi Zbąszyńskiej i Regionu Kozła.

 

Od kilkunastu lat w Zbąszyniu upamiętniane są wydarzenia związane z Polenaktion 1938. Dzięki zaangażowaniu regionalistów i aktywistów po raz pierwszy uroczyście obchodzono 70. Rocznicę Polenaktion w 2008 r., m.in. zorganizowano wtedy sesję naukową. Od tamtej pory w różny sposób, mniej lub bardziej uroczysty, wydarzenia z 28.10.1938 r. są upamiętniane. Badania nad historią lokalnej społeczności żydowskiej dały trwały efekt - dziś w Zbąszyniu mamy tablicę informacyjną na cmentarzu żydowskim i stolpersteiny – „kamienie pamięci”. Specyfika naszej sytuacji polega na tym, że przed 1939 r. w Zbąszyniu mieszkało tylko kilka rodzin żydowskich. Od czasu programu „Szkoła Dialogu” w 2014 r.i powstania grupy projektowej „Zbąszyński Balagan”, którego byłam koordynatorką jako nauczycielka Liceum Garczyńskiego w Zbąszyniu, opowiadamy nie tylko o Polenaktion, ale też o dawnych sąsiadach przedwojennych zbąszynian. Dzięki niezwykłemu splotowi okoliczności w 2018 r. zaprosiłam wraz z moimi uczniami potomków zbąszyńskich Żydów i odtąd także na tej historii budujemy narrację o przeszłości.

W czasie pobytu „Muzeum na kółkach” w Zbąszyniu proponujemy mieszkańcom nie tylko zwiedzanie pawilonu wystawienniczego i udział w warsztatach przygotowanych przez edukatorów Muzeum Polin, ale też spacer historyczny śladami żydowskiej społeczności lokalnej, warsztaty dla dzieci i młodzieży, koncert muzyki żydowskiej i projekcję filmu.

Harmonogram trasy „Muzeum na kółkach” 2023 r.:

Kleszczele (30 maja - 1 czerwca 2023 r.)

Września (3 – 5 czerwca 2023 r.)

Zbąszyń (7-9 czerwca 2023 r.)

Koźmin Wielkopolski (11-13 czerwca 2023 r.)

Wąchock (15-17 czerwca 2023 r.)

Starachowice (19-21 czerwca 2023 r.)

Sandomierz (Miasto Festiwalowe „Festiwal Filmów-Spotkań NieZwykłych 23-25 czerwca 2023 r.)

Gorlice (27-29 czerwca 2023 r.)

Żywiec (1-3 lipca 2023 r.)

Trzebinia (5-7 lipca 2023 r.)

Świętochłowice (9-11 lipca 2023 r.)

(tekst: Anita Rucioch-Gołek, zdjęcia: materiały Muzeum Polin)