szklanenegatywy.pl Audioprzewodnik po "Szlaku bez końca" Galeria zdjęć  west

DSC 0624

BOSZKOWO. Wieś letniskowa leżąca w gminie Włoszakowice w powiecie leszczyńskim. 7.12.2019 miałem okazję wziąć udział w konferencji podsumowującej projekt : Triatlon turystyczny – innowacyjnym sposobem promocji obszaru LSR. Projekt organizowany był przez Lokalne Grupy Działania reprezentujące Region Kozła (gminy Babimost, Kargowa, Siedlec, Zbąszynek, Zbąszyń), Wielkopolską Krainę Lasów i Jezior (gminy Bojanowo, Krzemieniewo, Lipno, Osieczna, Poniec, Przemęt, Rydzyna, Śmigiel, Święciechowa, Wijewo, Włoszakowice i Wolsztyn) oraz KOLD (gminy Miedzichowo, Nowy Tomyśl, Pniewy, Kuślin, Opalenica, Lwówek i Duszniki). Wszystkie zadania realizowane były na terenach działania tych trzech LGD. Projekt prowadziła LGD Regionu Kozła. Po powitaniu uczestników przez gospodarza wydarzenia – prezesa WLGD KLiJ Krzysztofa Piwońskiego, głos zabrał wiceprezes LGD Regionu Kozła - Szczepan Sobczak, który szczegółowo omówił poszczególne etapy realizacji projektu jego cele i wynikające z nich korzyści dla społeczności lokalnych.

W ramach projektu zrealizowano cztery zadania:
1. Rajd Rowerowy Włoszakowice – Boszkowo 29.06.2019r.
2. Spływ Kajakowy Kopanica –Zbąszyń 31.08.2019r.
3. Rajd Pieszy Lwówek – Wąsowo 29.09.2019r.
4. Marsz na Orientację Chlastawa – Nądnia 12.10.2019r.

Ponadto każda z LGD opracowała i wydała szereg publikacji związanych ze specyfiką swojego regionu. I tak LGD Regionu Kozła opracowała na potrzeby turystów „Szlak drewnianych kościołów” oraz „Smaki i osobliwości Regionu Kozła „. LGD KOLD – wydało publikację o grach dawno zapomnianych, a WLGD KLiJ – dwie publikacje: zestaw pocztówek promujących każdą z gmin swojego regionu oraz przewodnik rowerowy.
W trakcie realizacji poszczególnych etapów projektu zorganizowano szereg różnego rodzaju konkursów, które oceniane i nagradzane były na bieżąco. W trakcie konferencji ogłoszono wyniki konkursów na najlepsze prace plastyczne i fotograficzne wykonane podczas spływu kajakowego. Najlepszą pracę plastyczną wykonał Zbigniew Jaroszewski z Kargowej. Natomiast najlepszy reportaż fotograficzny wykonał Zdzisław Krupa z Babimostu. Nagrody otrzymali także Jerzy Jaszczak z Kargowej, Magdalena Klamka z Brenna i Bogdan Rościszewski z LGD KOLD.

W ubiegłym tygodniu współpracujące ze sobą LGD wzięły udział w targach turystycznych w Kielcach, na których LGD Regionu Kozła zdobyła drugą nagrodę za najlepszy produkt turystyczny.

Dla uświetnienia konferencji każda z LGD zaprezentowała fragment swojego folkloru. Z LGD Regionu Kozła wystąpił młodzieżowy duet koźlarski z Siedlca. Bogactwo gwary wielkopolskiej w brawurowych monologach pokazała pani Zosia z LGD Wielkopolska Kraina Lasów i Jezior. Natomiast LGD KOLD „zafundowała” nam kapelę "Zza Winkla”. Przy okazji spotkałem dawnego kolegę z pracy - Józka Kowalonka – akordeonistę i solistę kapeli „Zza Winkla”. Była też chwila na miłe wspomnienia.

Zdzisław Krupa