szklanenegatywy.pl Audioprzewodnik po "Szlaku bez końca" Galeria zdjęć  west

98875f53 d0d8 4dd0 9859 86c2add84503To znane polskie powiedzenie „Nie lej wody” oznacza, by nie mówić (lub pisać) mało treściwie, z łatwością i bez sensu. Hasło to wykorzystali uczniowie i uczennice Szkoły Podstawowej im. Arkadego Fiedlera w Zbąszyniu w tegorocznej kampanii proekologicznej, której celem było kształtowanie nawyków mądrego, czyli oszczędnego, gospodarowania wodą.

Niby już wszyscy wiemy, że woda to skarb – tym bardziej, że Zbąszyń jako „miasto nad jeziorem” najlepiej dostrzega wartość wody, systematycznie obserwując, jak spada jej poziom w jeziorze i w rzece, jaki problem z suszą co roku mają rolnicy. Jednak jakoś trudno nam zrozumieć, że wodę trzeba oszczędzać u siebie w domu: np. biorąc raczej szybki niż długi prysznic, pozwalając trawnikowi przed domem malowniczo zarosnąć albo zwyczajnie, odpuszczając sobie napełnianie ogrodowego basenu hektolitrami wody, skoro kąpiemy się w nim kilka razy w wakacje, bo albo nie ma pogody, albo my zwyczajnie nie mamy na to czasu.

 

W zbąszyńskiej Fiedlerówce wiemy to bardzo dobrze: woda to skarb. Dlatego w minionym roku szkolnym 2022/2023 projekt w ramach zaangażowania społecznego IKEA Industry nazwaliśmy „Nie lej wody (bez sensu)”, bo jak już używasz wody, to tylko celowo i oszczędnie. Dzięki dofinansowaniu projektu zakupiliśmy dwa zdroje wodne na tzw. kranówkę, które w szkole będą służyć całej szkolnej społeczności: woda do picia jest wtedy zawsze pod ręką i nie trzeba kupować napojów w plastikowych, jednorazowych butelkach. Jest zdrowo i ekologicznie: widać to, bo zdecydowana uczniów przychodzi do szkoły z własnym bidonem. Na lekcjach techniki u pani Magdaleny Lehmann szyliśmy (tradycyjnymi sposobami – ręcznie lub na maszynach do szycia!) torby ze starych t-shirtów, które doskonale służą, kiedy idziemy kupować owoce i warzywa. Nie bierz jednorazówek! – mówili uczniowie po warsztatach. Taka torba – jak powiedział jeden z uczestników zajęć – to nawet niezła „stylówa”! W ten sposób uczymy się dawać przedmiotom drugie życie, ograniczając też kupowanie ciuchów, o których wiemy, że ich produkcja pochłania ogromne ilości wody (do produkcji bawełny na jedną koszulkę potrzeba ok. 2500 litrów wody!).

Na szkolnym boisku Fiedlerówki są miejsca, w których nie kosi się trawy – jest ich coraz więcej. Choć (o zgrozo!) niektórzy zarzucają nam niedbałość, to my uczymy się, że długa trawa i tzw. zielsko przyciąga owady, dając im schronienie i pożywienie, a kiedy trzeba, doskonale zatrzymuje wodę. Kosimy więc bardzo rzadko. Myśląc zaś o walorach estetycznych, skupiamy się na tym, co naturalne, a więc bardziej „dzikie”.

Wiosną gościliśmy w szkole panią Martę Frącek, pracowniczkę IKEA Industry Zbąszynek, która opowiedziała zainteresowanym uczniom najstarszych klas nie tylko, jak na co dzień oszczędzać wodę, ale też zaprezentowała, w jaki sposób IKEA Industry gospodaruje zasobami wody. To była najciekawsza część wykładu, jak później przyznali uczestnicy spotkania, ponieważ odtąd tzw. Jeziorko Koźlarskie nie będzie dla nas tylko miejscem rekreacji, ale też najlepszym dowodem na to, że każdy – czy pojedynczy człowiek, czy wielka firma, jak IKEA, może mądrze dbać o zrównoważony rozwój.

W czerwcu zakończył się szkolny konkurs fotograficzny pt. „Krajobraz z wodą w tle”, którego celem było pokazanie w obiektywie aparatu, jakimi zachwycającymi wodnymi zasobami bogata jest nasza gmina. Nadsyłane przez uczennice i uczniów zdjęcia pokazują nie tylko zbąszyńskie jezioro, ale też stawy, leśne oczka wodne, zakola rzeki i ogrodowe sadzawki, a nawet polne rowy. Wszystko, co ludzkim oczom daje ukojenie, a naszej planecie – równowagę.

Pod koniec roku szkolnego podsumowaliśmy projekt "Nie lej wody (bez sensu)", który realizowaliśmy dzięki wsparciu IKEA Industry Zbąszynek. Na zakup dwóch zdrojów wodnych otrzymaliśmy 12 054,56 zł.

Odwiedziły nas pracowniczki IKEA: pani Hanna Kramska, pani Marta Frącek i pani Renata Korbanek. Wizyta naszych gościń była okazją do wręczenia nagród w konkursie fotograficznym "Krajobraz z wodą w tle".

Nagrody w konkursie otrzymali:

  1. Aleksander Pluskota.
  2. Oliwier Markuc.
  3. Szymon Nowak i Franciszek Maliński.

Wyróżnienia:

Aneta Stanicka.

Kalina Krakowiak.

Konstancja Frącek.

Marcel Przybyła.

Gratulujemy serdecznie nagrodzonym!

Koordynatorkami projektu były Anita Rucioch-Gołek i Renata Śron.

(Anita Rucioch-Gołek, dyrektorka SP)