szklanenegatywy.pl Audioprzewodnik po "Szlaku bez końca" Galeria zdjęć  west

dar 27Kiedy niedzielnym wieczorem 8 stycznia publiczność wychodziła z Kościoła pw. NMP Wniebowziętej w Zbąszyniu, można było usłyszeć najczęściej takie komentarze: „Niech żałują ci, których nie było!” albo „Jak dobrze, że przyszliśmy!”. Długie owacje na stojąco po zakończonym, półtoragodzinnym koncercie Zbąszyńskiej Orkiestry Dętej pod batutą Jarosława Mai to najlepsza rekomendacja wydarzenia. Koncert świąteczny zgromadził tłum publiczności. Ławki kościelne wypełnione było do ostatniego miejsca. Atmosfera zbąszyńskiego kościoła, jego niezwykła architektura, dodawały splendoru wydarzeniu. Podobny koncert kolęd i pastorałek odbył się w zeszłym roku i już wtedy spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem. Jednak w ciągu ostatniego roku muzycy zbąszyńskiej orkiestry i ich dyrygent – Jarosław Mai - wykonali olbrzymią pracę: niedzielny koncert pokazał to w rewelacyjny sposób. Zbąszyńskiej orkiestrze towarzyszyły wokalistki i wokalista z Regionu Kozła: zaśpiewano bardzo różnorodny repertuar, więc nastrój koncertu i jego emocje się zmieniały, a każdy z artystów, w tym najmłodsze wokalistki, miał okazję zaprezentować swoje wokalne umiejętności. Niektórym utworom towarzyszył - a jakże – kozioł weselny, który dodatkowo uatrakcyjnił ludową nutą tę muzyczną ucztę.

Podczas koncertu zagrano i zaśpiewano aż 24 utwory: od tradycyjnych, staropolskich kolęd po współczesne pastorałki, nierzadko w bardzo interesujących, orkiestrowych aranżacjach. Były więc monumentalne „Triumfy króla Niebieskiego” i poruszająca „Kolęda dla Nieobecnych”, wspólnie śpiewane, radosne „Przybieżeli do Betlejem” i kameralne „Oj Maluśki, Maluśki”. Między utworami pojawiała się opowieść narratorki koncertu, budująca wyjątkowość tego muzycznego spotkania i wprowadzająca wszystkich słuchaczy w tematykę kolejnych utworów. Z pewnością była to uczta dla ducha: koncert był wzruszający i z pewnością na długo zapadnie w pamięci nie tylko publiczności, ale i samych artystów: muzyków i wokalistów.

W koncercie wystąpili wokalistki i wokalista: Anastazja Bielawa, Maja Bielawa, Julia Kluj, Marcelina Królik, Natalia Frańczak, Paulina Filosek, Alicja Danielak, Marta Jachwitz, Wiesława Kluj, Ewelina Nowicka, Agnieszka Bielawa, Monika Tratwal, Natalia Mikołajczak-Modrzyk, Agata Tąta, Patrycja Greczyło, Marzena Pawłowska, Konrad Maciejewski. Wybranych wokalistów przygotowali Anna Spyrka oraz Piotr Weber. Na koźle weselnym zagrał Marcin Szczechowiak.

 

Specjale podziękowania za wsparcie koncertu artyści z orkiestry złożyli księdzu proboszczowi parafii zbąszyńskiej, Zbigniewowi Piotrowskiemu, oraz burmistrzowi Zbąszynia, Tomaszowi Kurasińskiemu. Organizatorem koncertu było Zbąszyńskie Centrum Kultury.

Zbąszyńska Orkiestra Dęta, która liczy aktualnie 25 członków, już teraz zaprasza na kolejne swoje koncerty i przypomina, że każdy muzyk – artysta czy artystka - są mile widziani w zespole. Próby orkiestry są w każdy piątek o godz. 18.00 w sali domu kultury – serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych!

Zdjęcia: Dariusz Mikołajczak

Tekst: Anita Rucioch-Gołek, narratorka koncertu