szklanenegatywy.pl Audioprzewodnik po "Szlaku bez końca" Galeria zdjęć  west

grant FD 2022 1Szkoła Podstawowa im. Arkadego Fiedlera w Zbąszyniu otrzymała od fundacji Forum Dialogu grant w wysokości 7 000 zł na projekt upamiętniający żydowską społeczność miasta.

Szkoła (kiedyś jako Gimnazjum w Zbąszyniu, którego dyrektorem był pan Zenon Matuszewski, znany i ceniony zbąszyński regionalista) od dwudziestu lat realizuje projekty upamiętniające dziedzictwo żydowskie w Zbąszyniu. W ramach projektu „Pamięć dla przyszłości” uczniowie pod opieką nauczycieli historii biorą co roku udział w grze miejskiej „Śladami Preludium Zagłady”. Gra ma swoje kolejne edycje do dziś i zapraszani są do niej uczniowie szkół z całej gminy. W szkole odbywają się okolicznościowe wystawy, projekcje filmów, spotkania z regionalistami, warsztaty. W 2020 r. szkoła realizowała projekt także finansowany z grantu pt. „Nie ma ich przy mnie, a przecież na krok mnie już nie odstąpią”. Uczniowie stworzyli wtedy film animowany o przedwojennych mieszkańcach miasta na podstawie historii Izabeli Weber – ocalałej Żydówki, która w 1938 r. została deportowana do Zbąszynia i tutaj zamieszkała u swej rodziny.

 

Celem aktualnie realizowanego projektu jest trwałe upamiętnienie żydowskich mieszkańców Zbąszynia. Przy cmentarzu żydowskim na Placu Reymonta powstanie tablica informacyjna w języku polskim i angielskim. Postawienie tablicy jest kolejnym etapem pracy lokalnych społeczników i aktywistów oraz miejscowych instytucji, zaangażowanych w pracę na rzecz pamięci o przeszłości miasta. Dwa lata temu w Zbąszyniu zainstalowano Stolpersteiny, czyli tzw. Kamienie pamięci, co roku upamiętnia się rocznicę Polenaktion 1938 wydarzeniami nazywanymi „Dni Otwartych Ramion”. Wszystko po to, by pamiętać o wielokulturowej historii miasta i budować lokalną tożsamość opartą na uniwersalnych wartościach, takich jak poszanowanie praw człowieka, otwartość, tolerancja i pamięć o przodkach.

Projekt „Upamiętnienie żydowskiej społeczności Zbąszynia” współfinansowany jest przez fundację Forum Dialogu. W ramach działań projektowych planuje się warsztaty edukacyjne dla uczniów, spacer historyczny ulicami miasta, pokaz filmu. Na uroczyste odsłonięcie tablicy zaproszenie zostaną wszyscy mieszkańcy miasta.

(tekst: arg)

IMG 6178