szklanenegatywy.pl Audioprzewodnik po "Szlaku bez końca" Galeria zdjęć  west

1W pierwszym tygodniu października w zbąszyńskiej Fiedlerówce grupa uczniów pod opieką dyrektorki, Anity Rucioch-Gołek, pomysłodawczyni projektu, intensywnie pracowała nad filmem animowanym o przedwojennym Zbąszyniu i zbąszyńskich rodzinach żydowskich tutaj mieszkających. Uczniowie tworzyli coś naprawdę niezwykłego: film powstający w technice animacji poklatkowej powstaje pod czujnym okiem trenerki, pani Pauliny Wyrt, świetnej ilustratorki i twórczyni filmów animowanych, która pracuje na co dzień na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Celem cyklu spotkań i warsztatów, w efekcie których młodzież zrobi krótki film, jest utrwalenie pamięci o historii i kulturze żydowskiej w Zbąszyniu oraz roli czterech rodzin zbąszyńskich Żydów, których potomkinią jest Izabela Weber, Ocalała, która w 2018 roku odwiedziła nasze miasto i której opowieści, udostępniane zdjęcia i archiwalia różnego rodzaju, studiowali uczniowie.

 

Projekt "Nie ma ich przy mnie..." współfinansowany jest ze środków fundacji Forum Dialogu w ramach programu grantowego dla Liderów Dialogu. Szkoła Podstawowa im. Arkadego Fiedlera w Zbąszyniu uzyskała grant w wysokości 4250 zł na realizację projektu mającego na celu umacnianie relacji pomiędzy potomkami zbąszyńskich Żydów i Ocalałymi a lokalną społecznością. W projekcie biorą udział uczniowie: Hanna Leśnik, Wiktoria Gołek, Zofia Zielińska, Amelia Krzyżaniak, Julia Walentowska, Kornelia Piosik, Daniel Kubiak, Agata Ochocka, Wiktoria Janowska, Łucja Wachowska, Małgorzata Rokoszewska, Marcela Grychta, Julia Rybak, Maja Kaczmarek, Wanessa Rogozia. Premeira filmu planowana jest 28 października, w rocznicę Polenaktion, czyli deportacji z Niemiec do Zbąszynia kilku tysięcy Żydów polskiego pochodzenia.

Tego dnia mają być także w Zbąszyniu wmurowanie Stolpersteiny, czyli tzw. Kamienie Pamięci, specjalnie zaprojektowane elementy podobne do kostki brukowej, upamiętniające społeczności zbąszyńskich Żydów.

(tekst i zdjęcia: arg)