szklanenegatywy.pl Audioprzewodnik po "Szlaku bez końca" Galeria zdjęć  west

kaziemirz dolny 01Grupa koźlarzy Stowarzyszenia Muzyków Ludowych w Zbąszyniu wzięła udział w organizowanym od czwartku do niedzieli (27-30 czerwca 2019r.) 53.Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym. Festiwal organizowany cyklicznie od 1966 roku jest uważany za najważniejsze spotkanie śpiewaków i kapel ludowych w Polsce. W zakończonej ogólnopolskiej rywalizacji muzycy ludowi przywieźli kolejne laury: w kategorii kapel (w której ocenianych było 20 grup): II miejsce i nagrodę zdobyła Kapela koźlarska Jana Prządki ze Zbąszynia w składzie: Jan S. Prządka - kozioł weselny, Kinga Grychta - skrzypce, Edward Kolendowicz - klarnet Es. w kategorii "duży-mały" (w której ocenianych było 28 grup): II miejsce i nagrodę uzyskał mistrz Jan S. Prządka z uczniami ze Zbąszynia, Przyprostyni i Siedlca, w składzie Dominik Kierecki (13 lat, Siedlec) - kozioł weselny, Justyna Trześniewska (15 lat, Zbąszyń) - skrzypce i Weronika Śliwa (14 lat, Przyprostynia) - klarnet Es. Kolejne II miejsce i nagrodę zdobył mistrz Jan S. Prządka z uczniami z Dąbrówki Wlkp., którzy z powodzeniem reprezentowali Gminę Zbąszynek, w składzie Oliwier Niemiec (13 lat) - kozioł weselny, Maja Bimek (13 lat) i Karolina Łochowicz (14 lat) - skrzypce oraz Hubert Wittke (13 lat) - klarnet Es. Wśród instrumentalistów ADAM KNOBEL - koźlarz z Lasek, gm. Babimost (członek SML) zdobył I miejsce i nagrodę im. Jana Stęszewskiego wśród14 ocenianych instrumentalistów.


Muzycy ludowi dodatkowo wzięli udział w organizowanych przez organizatora festiwalu prezentacjach i koncertach występując na scenach i ulicach Kazimierza Dolnego n/Wisłą prezentując tradycyjne instrumenty i muzykę Regionu Kozła.
Jury w składzie:
1. prof. dr hab. JAN ADAMOWSKI – przewodniczący
2. prof. dr hab. STANISŁAWA NIEBRZEGOWSKA-BARTMIŃSKA
3. prof. dr hab. PIOTR DAHLIG
4. dr Weronika GROZDEW-KOŁACIŃSKA
5. dr JACEK JACKOWSKI
6. dr Bożena LEWANDOWSKA
7. REMIGIUSZ MAZUR-HANAJ
8. prof. dr hab. BOŻENA MUSZKALSKA
9. dr JANINA BIEGALSKA – sekretarz jury
wysłuchało w dniach 28 – 30 czerwca 2019 r.:
20 Kapel, 32 Zespoły Śpiewacze, 14 Instrumentalistów, 27 Solistów Śpiewaków oraz 28 grup w konkursie „DUŻY - MAŁY”.
"Jury stwierdza, że w konkursie festiwalowym wzięło udział około 800 artystów ludowych z 16 województw.
Jury oceniając dobór regionalnego repertuaru, cechy regionalnego stylu oraz poziom artystyczny, przyznało następujące nagrody i wyróżnienia na łączną kwotę 80 tysięcy złotych.
W festiwalu licznie zaprezentowali się artyści ludowi ze wszystkich regionów Polski, a więc ze wszystkich obecnych województw. Jury z zadowoleniem odnotowało także fakt, że w obecnym roku w festiwalu wzięli udział także reprezentanci mniejszości etnicznych.
Jury pozytywnie odnotowuje fakt bardzo wysokiego poziomu artystycznego tegorocznej edycji Festiwalu, co w szczególności dotyczy licznie występujących kapel oraz zespołów śpiewaczych.
Cieszy fakt, że zainteresowanie pielęgnowaniem tradycyjnego śpiewu i muzykowania rośnie wśród młodego pokolenia. W roku bieżącym młodzi artyści licznie i aktywnie występowali we wszystkich kategoriach konkursowych. Komisja zaobserwowała, że w wielu wypadach młodzi zasilają dotychczasowe składy i traktujemy to jako stałą tendencję. Rozwijający się konkurs „Mistrz i uczeń” dodatkowo ją wzmacnia.
Komisja z uznaniem podkreśla starania wykonawców o zachowanie w swoich prezentacjach autentycznego
języka regionalnego, regionalnych strojów oraz niezwykle cennego archaicznego instrumentarium."
Udział w 53.Festiwalu Zbąszyńskich muzyków wsparła Gmina Zbąszyń.
(opr. Jan S. Prządka, SML Zbąszyń)