szklanenegatywy.pl Audioprzewodnik po "Szlaku bez końca" Galeria zdjęć  west

DSC 0617W zbąszyńskiej bibliotece dyskutowano o potrzebach młodzieży

We wtorek 28 maja odbyło się pierwsze w gminie Zbąszyń Forum Lokalne Programu „Równać szanse” pod hasłem „Młodzieżowa sprawa społeczna” zorganizowane przez Bibliotekę Publiczną. Spotkanie, w którym udział wzięli przedstawiciele lokalnych stowarzyszeń, kół gospodyń wiejskich, szkół, klubów sportowych, ochotniczych straży pożarnych oraz instytucji samorządowych, miało miejsce w sali multimedialnej biblioteki. Zaproszeni na Forum uczestnicy to osoby już pracujące z młodzieżą w wieku od 13 do 19 lat oraz tacy, którzy chcą się włączyć w działania na rzecz młodych mieszkających na terenie gminy.

 

Forum rozpoczęło się wystąpieniem Artura Łęgi - przedstawiciela Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży oraz koordynatora programu Równać Szanse, który przedstawił cele i założenia Forum Lokalnego oraz zasady programu Równać Szanse. Moderatorem Forum była Joanna Kalińska ze Stowarzyszenia Instytut Zachodni, konsultantka merytoryczna projektów realizowanych przez organizacje pozarządowe, trenerka oraz doradczyni w projektach.

Spotkanie zostało podzielone na panele dyskusyjne mające dać odpowiedź na kilka pytań: Jaką mamy młodzież? Jakie ma ona potrzeby? Jak i gdzie spędza wolny czas? Jakie mamy zasoby ludzkie, lokalowe i organizacyjne do pracy z młodzieżą? Uczestnicy pracowali w grupach, a wyłonione i przedstawione wnioski zachęciły wszystkich uczestników do dyskusji i podjęcia nowych wyzwań. Wypracowane wnioski zawierały również propozycje zmian i możliwość skorzystania z potencjału różnych organizacji w pracy na potrzeby młodzieży.

Podsumowaniem zorganizowanego przez Bibliotekę spotkania było zapewnienie o dalszej współpracy między obecnymi na Forum instytucjami, samorządem, organizacjami pozarządowymi i grupami nieformalnymi oraz o polepszeniu się przepływu informacji między nimi. Powołano 11 osobowy zespół do spraw młodzieży, który zajmie się dalszą diagnozą potrzeb młodych na terenie naszej gminy. Zaproszeni na Forum Lokalne mieli też okazję obejrzeć zrealizowany przez uczestników projektów „Równać szanse” krótki filmik pt. „Czego nam brakuje w naszej gminie?”.

Tekst: Magdalena Rożek, koordynatorka zbąszyńskiego Forum