W Filharmonii Polskiego Folkloru w Zbąszyniu w miniony weekend (3 VI) odbyło się wręczenie dorocznych Nagród Regionu Kozła i jubileusz 10-lecia istnienia LGD.
Trzeba od razu powiedzieć, że uroczystość wypadła dobrze. Program nie był przeładowany, wystąpienia gości sensowne, zaś program artystyczny na naprawdę przyzwoitym poziomie, wszak pojawiły się artystki - sopranistki z Poznania. Całość dopełnił poczęstunek przygotowany przez znane ze świetnej kuchni koło gospodyń wiejskich z Nowego Kramska. Publiczność powitał (i pożegnał na końcu) starosta Jarosław Kaczmarek, a imprezę poprowadził dyrektor biura RK Szczepan Sobczak.
Sympatyczne było uhonorowanie laureatów Nagród Regionu Kozła za rok 2015 (szkoda, że tego nie powiedziano wyraźnie). Nie wszyscy jednak mogli pojawić się na scenie. W imieniu Mariana Kota, byłego już proboszcza z Trzciela (teraz przebywa na placówce aż w Tarnowie), za honory podziękował członek rady parafialnej Tomasz Janeczek. Nieobecny był także (wystawa autorska) Wiesław Matysik z Siedlca, artysta samouk, malarz i poeta, ale także działacz społeczny i, mimo niepełnosprawności, kajakarz oraz rowerzysta. W jego imieniu bardzo rezolutnie wystąpiła mama, podziękowała za drugą już Nagrodę RK dla syna. Również po raz wtóry uhonorowano Zespół Śpiewaczy Zbąszyńskich Seniorów pod kierownictwem dwóch pań: Marii Leśnik i Reginy Gołek. Zespół wykonał potem - a cała sala wstała, jak trzeba - hymn Regionu Kozła.
Przesympatycznie wypadło wręczenie nagrody w kategorii honorowej, poznańskiemu i zarazem profesorskiemu małżeństwu, Halinie i Tadeuszowi Zgółkom. Oboje mówili ciepło o Regionie, pani profesor opowiedziała o swych babimojskich korzeniach, o pracy magisterskiej nt. gwary Babimojszczyzny, a pan profesor zadeklarował, że oboje „są do dyspozycji włodarzy Regionu”. Jeśli zajdzie taka potrzeba, wystarczy powiadomić. I zakończył pięknym zawołaniem: - Ku chwale Regionu Kozła. Również pracę na rzecz RK deklarował kierownik zakładu TFP z Babimostu Leszek Mieloch. Firma otrzymała bowiem wyróżnienie przyznawane za wkład w rozwój gospodarczy RK.
Potem, w związku z 10-leciem istnienie Lokalnej Grupy Działania RK, wystąpił prezes LGD Witold Silski. Już na samo zakończenie otrzymał specjalne podziękowania od burmistrza Zbąszynia i od Stowarzyszenia Muzyków Ludowych, gdyż jak wiadomo LGD ma pieniądze (obecnie ponad 8,5 mln zł) i dzieli je między różne instytucji i inwestycje. Było za co dziękować. W części artystycznej pojawiło się trio Sopranissimo z Teatru Muzycznego z Poznania. Trzy panie porwały widownię wykonaniem znanych fragmentów oper lub pieśni i piosenek. Ta część gali na pewno się wszystkim podobała. A może smakołyki KGW z Nowego Kramska? Bo bardzo szybko opustoszały stoły zastawione smakowitym jadłem...
I na koniec refleksja. Dyrektor Sobczak odczytał w pewnym momencie, ilu to laureatów w poszczególnych kategoriach przez minionych 15 lat nagrodzono. Sporo nietuzinkowych osób. Niewątpliwie postaci zasłużonych dla Regionu. Może zatem pora też podnieść rangę nagrody i każdemu z laureatów do statuetki koźlarza i dyplomu dołożyć także kopertę z zawartością?