szklanenegatywy.pl Audioprzewodnik po "Szlaku bez końca" Galeria zdjęć  west

dsc 0698W dniu 5 października 2018 r. prezes Lokalnej Grupy Działania Regionu Kozła Witold Silski wraz z prezesami uniwersytetów trzeciego wieku działającymi w naszym regionie - zaprosili reprezentacje seniorów z Regionu Kozła do Zbąszynia na II Forum Seniorów i Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Celem spotkania było umacnianie współpracy między różnymi organizacjami zrzeszającymi seniorów, wymiana doświadczeń , a przede wszystkim proces integracji członków stowarzyszeń senioralnych. Spotkanie rozpoczęto od zgromadzenia reprezentacji słuchaczy UTW w kościele pw. Najświętszej Marii Panny Wniebowziętej , w którym prelekcję o historii Zbąszynia i kościoła parafialnego wygłosiła p. Małgorzata Przybylska, w towarzystwie dyrektor Biblioteki Publicznej p. Anity Rucioch – Gołek. Po prelekcji dyrektor zbąszyńskiej biblioteki zaproponowała spacer śladami historii grodu, tj. zwiedzenie Rynku, przejście na Kładkę Koźlarzy nad Obrą oraz spotkanie pod pomnikiem Karola Wojtyły w kajaku z zakończeniem tego spaceru w Domu Katolickim.

W trakcie przechadzki po mieście seniorzy zostali poinformowani o wielu ciekawych wydarzeniach z historii Zbąszynia, mogli tez swobodnie wymieniać między sobą wrażenia z tego spotkania . Po przejściu do Domu Katolickiego zebrani wysłuchali wystąpienia prezesa LGD Witolda Silskiego, w którym mówca skoncentrował uwagę słuchaczy na problemie następstwa pokoleń i potrzebie lepszego rozumienia dzisiejszej młodzieży, przekazywania im swoich doświadczeń, ale jednocześnie wsłuchiwania się w ich potrzeby. Podczas spotkania wystąpił Zespół Śpiewaczy Zbąszyńskich Seniorów prowadzony przez Marię Leśnik. Zebrani mieli okazję nauczyć się przy tej okazji pieśni o Regionie Kozła. W dalszej części z prelekcją nt. zmian i perspektyw rozwoju miasta wystąpił burmistrz Tomasz Kurasiński, ilustrując swoje wystąpienie licznymi slajdami. Po dobrym obiedzie seniorzy przenieśli się do Filharmonii Folkloru Polskiego na koncert przygotowany przez nauczycieli i uczniów Szkoły Muzycznej I st. Im. Stanisława Moniuszki. Przychodzących na tę imprezę witała dyrektor szkoły Julita Skowrońska w towarzystwie młodego koźlarza grającego na koźle ludowe melodie. Podczas koncertu mogliśmy wysłuchać kilku utworów wybitnych polskich twórców( Chopina, Moniuszki), jak i kompozytorów zagranicznych. Znakomitymi wykonaniami na fortepianie popisali się : Zbigniew Waszak i Mateusz Kowalski – nauczyciele zbąszyńskiej szkoły muzycznej. Wiele oklasków zebrali też uczniowie grający na skrzypcach, gitarze i akordeonach. Piękne polskie pieśni zaśpiewał szkolny chór prowadzony przez Hannę Malicką.

Koncert pozostawił słuchaczom przekonanie, że warto inwestować w uzdolnioną młodzież i rozwijać ich talenty już od najmłodszych lat. Prezes W. Silski serdecznie podziękował p. dyrektor. J. Skowrońskiej za przygotowanie tej imprezy na wysokim poziomie i życzył wielu sukcesów uczniom tej szkoły.