szklanenegatywy.pl Audioprzewodnik po "Szlaku bez końca" Galeria zdjęć  west

0W ramach projektu „Biblioteka-Powsinoga”, który dofinansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Partnerstwo dla Książki 2018”, odbywają się nie tylko spotkania czytelnicze na okolicznych wsiach. Dzieci ze szkół z gminy Zbąszyń zapraszane są do biblioteki, by wziąć udział w spotkaniach autorskich z najlepszymi pisarzami. Dlatego odbyło się w poniedziałek 1 października w naszej bibliotece pierwsze spotkanie autorskie z Marianną Oklejak, znaną polską ilustratorką oraz autorką dwóch książek („Cuda wianki” oraz „Cuda niewidy”). 

 

Tematem spotkania były „Stemplowanki!” – warsztaty na podstawie książki „Cuda wianki”. W spotkaniu uczestniczyła klasa druga ze szkoły podstawowej w Przyprostyni, z oddziału w Perzynach, wraz z nauczycielka, panią Magdaleną Rau. Pani Marianna rozmawiała z dziećmi o folklorze, pokazywała stroje oraz instrumenty, które opisane i namalowane są w jej książce. Zwracał uwagę, że dawniej ubrania były bardzo kolorowe, bogato zdobione. Aby nauczyć się tworzyć namiastkę wzorów podobnych do tych na dawnych strojach, dzieci wykonały symetryczne szablony swoich własnoręcznie zaprojektowanych wzorów i wykonały stemple na papierowym „dywanie”. Pojawiły się serduszka, kwadraty, koła, choinki oraz wiele innych ciekawych pomysłów, bo jak wiemy, wyobraźnia dzieci jest nieograniczona. Podczas warsztatów wykorzystywano trzy podstawowe kolory: żółty, niebieski oraz magentę (ciemnoróżowy). Na ich bazie dzieci tworzyły kolejną paletę barw. Efektem finalnym były stworzone piękne kolorowe wzory „nadrukowane” na papier. Na koniec zaproszona autorka, Marianna Oklejak, odpowiedziała na wszystkie nurtujące dzieci pytania. Po spotkaniu wiemy, czym jest picture book (książka obrazkowa), co to jest symetria oraz jak ją uzyskać. A także, przy okazji tych artystycznych warsztatów z ilustratorką, poznaliśmy „magiczne” właściwości myjki do naczyń.

W sobotę 6 października byliśmy z „Biblioteką-Powsinogą” w Nowej Wsi Zbąskiej "w gościach". To kolejna wieś, którą odwiedzamy z naszą biblioteką i jej książkami. Tym razem towarzyszyłam nam wolontariuszka, Patrycja Tomaszewska, licealistka, która mieszka w Nowej Wsi. Bibliotekarki spotkały się z bardzo miłym przyjęciem. Podziękowania należą się sołtysowi, Dawidowi Waldzie, który oddał „Powsinodze” salę wiejską we władanie, i podziękowania należą się dla rodziców i pań nauczycielek, którym się chciało tu do nas trafić w to sobotnie popołudnie. Oprócz czytania, były też w programie opowieści dzieci inspirowane grami „Dixit” i „Story Cubes”. Na dzieci i rodziców czekał przygotowany przez zbąszyńską bibliotekę poczęstunek. Atmosfera spotkania była naprawdę bardzo miła. Zawsze nas cieszy, jeśli rodzice lub dziadkowie mogą być na zajęciach z dziećmi. Wtedy dorośli też uczą się, jak pracować z dzieckiem, by rozwijać jego kompetencje, ile możliwości rozwojowych daje czytanie – wspólne lub później, gdy dziecko jest starsze, samodzielne. Każdy z uczestników tego sobotniego spotkania, podobnie jak na innych, otrzymał ulotkę "Niezbędnik": #CoCzytać" przygotowaną przez bibliotekę na podstawie własnych oraz internetowych rankingów najpoczytniejszych książek wg grup wiekowych czytelników. Na ulotce jest też miejsce na informacje o ulubionych książkach uczestników warsztatu. Uzupełnioną o te informacje ulotkę będzie można oddać bibliotekarzowi przy najbliższej wizycie w bibliotece.

Warsztaty czytelnicze w Nowej Wsi zakończyły się wspólnym zdjęciem, na którym dzieci prezentują własnoręcznie namalowane farbami do tkanin wzory na bawełnianych torbach. Mamy nadzieję, że torby z malunkiem tego, co dzieciom daje najwięcej radości, będą także nosiły książki. Może nawet będą to te książeczki, które staną na regale do bookcrossingu podarowanym mieszkańcom Nowej Wsi przez bibliotekę i idea darowania innym „książki za książkę” znajdzie swoich miejscowych zwolenników.

A kolejne wyjazdowe spotkanie „Biblioteki-Powsinogi” odbędzie się w sobotę 13 października w szkole podstawowej w Łomnicy o godz. 16.00. Serdecznie zapraszamy!

(tekst: Daria Klorek, Anita Rucioch-Gołek)