szklanenegatywy.pl Audioprzewodnik po "Szlaku bez końca" Galeria zdjęć 

tydzien czytania 01Jednym z najważniejszych świąt związanych z biblioteką i czytelnictwem jest Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom. To kampania społeczna zainaugurowana przez Fundację ABCXXI „Cała Polska czyta dzieciom”, mająca na celu uświadomienie społeczeństwu dużego znaczenia czytania dziecku dla jego wszechstronnego rozwoju oraz wspieranie zdrowia moralnego i psychicznego poprzez działania edukacyjne, promocyjne czy oświatowe. W tym roku odbyła się już kolejna XVII edycja tego święta, podczas którego zaproszeni przez instytucje goście czytali najmłodszym.

 

„Czytanie łączy” – pod takim hasłem rozpoczęliśmy W Bibliotece Publicznej w Zbąszyniu „ekologiczny” cykl spotkań, trwających od 4 do 7 czerwca 2018 r. Pierwszego dnia akcji bajkę „Bagienny łoś” czytali dzieciom uczniowie z Zespołu Szkół Leśnych z Koła łowiecko-sokolniczego w Rogozińcu. Kolejnego dnia swoją obecnością zaszczyciły nas panie z firmy Ikea Industry ze Zbąszynka. Hanna Kramska i Lucyna Martyniak czytały dzieciom opowieści o ekologii i przyrodzie. Panie opowiedziały też o obowiązkach i specyfice swojej pracy. Gościliśmy także reprezentantów Koła Sygnalistów Myśliwskich z Zespołu Szkół Leśnych w Rogozińcu: Agnieszkę Rybicką, Kamila Knobla i Wojciecha Walkowiaka. Podczas tego spotkania uczestnicy wysłuchali bajki o żubrach. Pani Agnieszka opowiedziała o historii myśliwskiego rogu, o pasji i przygotowaniach do zawodu leśnika. Wysłuchaliśmy też sygnałów granych podczas polowania i uroczystości leśnych. Tym razem przedszkolaki miały niecodzienną okazję zagrania na rogu myśliwskim. Ostatniego dnia książki o przyrodzie i zwierzętach czytała młodzież z Zespołu Szkół nr 1 w Zbąszyniu, która wraz z panią Renatą Knop włączyła się do ogólnopolskiej akcji. Goście przygotowali dla przedszkolaków gry i zabawy polegające na rozpoznaniu śladów zwierząt.

Odbiorcami tegorocznej akcji Tygodnia Czytania Dzieciom byli uczniowie kl. „0” z Prywatnego Przedszkola „Lipowy Zakątek” oraz Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Zbąszyniu a także przedszkolaki z Nądni, Nowej Wsi, Łomnicy, Chrośnicy i Strzyżewa.

Dziękujemy zaproszonym gościom za pomoc w organizacji spotkań i przekazanie wiedzy na temat ekologii.            

Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom jest okazją do podkreślenia zalet wynikających z czytania dziecku przynajmniej 20 minut codziennie. Dziecko, któremu się czyta, rozwija wyobraźnię i zdolność koncentracji, wzbogaca swoje słownictwo i zainteresowania.

Koordynatorką akcji była bibliotekarka Katarzyna Tobys.

(tekst: Katarzyna Tobys)