szklanenegatywy.pl Audioprzewodnik po "Szlaku bez końca" Galeria zdjęć  west

4Oficjalne otwarcie „Warsztatowni”.

Powrót do „zetpete” w jego najlepszym wydaniu.

Najlepiej uczyć się przez działanie. Prawda stara jak świat, jednak niekoniecznie praktykowana. Na potrzebę bycia aktywnym i uczenia się przez doświadczanie odpowiada rządowy program „Laboratoria Przyszłości”, do którego przystąpiła też Szkoła Podstawowa im. Arkadego Fiedlera w Zbąszyniu. W placówce jest prawie 800 uczniów, a to oznacza (przy założeniu programowej kwoty 300 zł na ucznia), że szkoła otrzymała na zakup wyposażenia 237 600 zł, gdyż o taką kwotę maksymalną wnioskowano. Taki budżet daje ogromne możliwości doinwestowania w sprzęt, którego zakup wcześniej nie był możliwy.

19 września 2022 r. na uroczystym, oficjalnym otwarciu pracowni do zajęć technicznych i manualnych, nazwanej przez dyrektorkę „Warsztatownią” byli uczniowie – uczestnicy zajęć pozalekcyjnych oraz specjalnie zaproszeni goście: zastępca Burmistrza Zbąszynia, pan Marek Orzechowski, pan Szymon Kwaśnik, Starszy Cechu Rzemiosł Różnych w Zbąszyniu oraz pani Jagoda Kopczyńska-Lejwoda - przedstawicielka Rady Rodziców. W otwarciu uczestniczyli także dyrektorka Anita Rucioch-Gołek i wicedyrektorka Teresa Małycha, kierownik administracyjno-gospodarcza, pani Ewelina Frącek, także koordynatorka finansowa projektu w naszej szkole, oraz pani Magdalena Lehmann, nauczycielka, która wspólnie z panią Grażyną Hoffmann-Szczygielską i panią Martą Zielińską współorganizowała plan zakupów i wyposażenia pracowni, aktualnie jest zaś opiekunką „Warsztatowni”. Specjalne podziękowania za pomoc otrzymał od dyrekcji pan Szymon Kwaśnik, który jako właściciel firmy „Kwaśnik SKPD” pomógł nam w organizacji tego miejsca i od samego początku pomysł powstania pracowni gorąco wspierał.

W ramach rządowego programu "Laboratoria Przyszłości" do szkół trafiło wyposażenie wartości łącznie blisko 1 mld zł. Jest to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Celem programu jest stworzenie nowoczesnej szkoły, wyposażonej w odpowiedni sprzęt do prowadzenia zajęć praktycznych, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.

W skład wyposażenia podstawowego, które szkoły zobowiązane są zakupić, wchodzą: drukarki 3D z akcesoriami (w tym aplikacjami, slicerami etc.), mikrokontrolery z sensorami, wzmacniaczami, płytkami prototypowymi i innymi akcesoriami, sprzęt do nagrań dla nauki prezentacji swoich osiągnięć (kamery, mikrofony, oświetlenie etc.); stacje lutownicze (do mikrokontrolerów).

 

Do katalogu wyposażenia obowiązkowego zbąszyńska szkoła zakupiła m.in. skaner kompatybilny z drukarką 3D , który wykorzystuje technologię skanu światłem strukturalnym (pozwala ona przenieść do rzeczywistości wirtualnej realny obiekt), gogle do Wirtualnej Rzeczywistości (VR) wraz z akcesoriami i oprogramowaniem wspierającymi ich funkcjonowanie, zestawy konstrukcyjne do programowania LEGO, roboty Photon, sprzęt do studia fotograficzno-filmowego oraz profesjonalny sprzęt nagłaśniający.

W ramach projektu utworzono też w zbąszyńskiej Fiedlerówce "Warsztatownię" - miejsce do prowadzenia zajęć technicznych w najlepszym stylu dawniejszych "zetpetów", które rodzice naszych uczniów pamiętają jeszcze z czasów własnej edukacji. Na potrzeby tej nowej pracowni, dzięki wsparciu Burmistrza Zbąszynia, zaadaptowany został magazyn na parterze. Powstała tu profesjonalna sala z samodzielnymi stanowiskami dla każdego ucznia oraz z zapleczem. Koszt remontu sali to ponad 30 000 zł, a samo wyposażenie to zakup w wysokości 95 0 40 zł.

„Warsztatownia” ma być też miejscem spotkania z lokalnymi rzemieślnikami. We współpracy z Cechem Rzemiosł Różnych w Zbąszyniu chcemy promować kierunki kształcenia zawodowego na lokalnym rynku. Chcemy, by "Warsztatownia" była także miejscem dostępnym bezpłatnie dla organizacji i stowarzyszeń w terenu naszej gminy, żeby służyła wszystkim.

Oglądajcie relacje z otwarcia w naszej Zbąszyńskiej Telewizji Kablowej w najbliższy piątek.

Oprac. arg