W czwartek 5 maja w szkole Podstawowej im. Arkadego Fiedlera w Zbąszyniu oficjalnie otworzono „Szachownię” - wyremontowaną pracownię do nauki gry w szachy. Zaproszenie na tę uroczystość przyjęli znamienici goście: Burmistrz Zbąszynia, pan Tomasz Kurasiński, pan Jerzy Komarnicki, naczelnik miasta i gminy Zbąszyń w latach 1973 – 1990, prezes Lubuskiego Związku Szachowego, pan Arkadiusz Wiśniewski, oraz absolwenci szkoły, którzy jako jedni z najlepszych reprezentowali Fiedlerówkę na turniejach szachowych o najwyższej randze ogólnopolskiej i międzynarodowej. Gospodarzami uroczystości byli: dyrektorka szkoły, Anita Rucioch-Gołek oraz pan Marek Goździewicz, długoletni dyrektor szkoły, nauczyciel, inicjator powstania pracowni szachowej w zbąszyńskiej podstawówce.
Zbąszyńska pracownia szachowa jest pierwszą tego typu, która powstała w Polsce. Dzięki staraniom pana Marka Goździewicz, przy wsparciu ówczesnych władz Zbąszynia, powstała profesjonalna pracownia, a następnie wprowadzono w szkole obowiązkową naukę gry w szachy w klasach 1 – 3. Pracownia nieprzerwanie funkcjonuje od 1987 roku. Dziś, dzięki wsparciu Burmistrza Zbąszynia, doczekała się gruntownego remontu – salę powiększono, zadbano o jej nowoczesny, przyjazny dzieciom wystrój i odpowiednie wyposażenie w pomoce dydaktyczne. Corocznie uczy się szachów około 300 uczniów. Uczniowie starszych klas, którzy chcą kontynuować naukę, przechodzą pod opiekę klubu szachowego MKS „Wicher”, który swoją siedzibę ma w szkole. Wiele innych szkół wprowadziło obowiązkową naukę gry w szachy do swoich programów nauczania. Warto pamiętać, że prekursorem w tej dziedzinie jest Zbąszyń: pan Marek Goździewicz, a teraz także jego syn, nauczyciel w tutejszej szkole, pan Robert Goździewicz, są pasjonatami gry i swą pasją „zarażają” kolejnych uczniów.
Uroczystości otwarcia Szachowni towarzyszyła wystawa archiwalnych zdjęć i prezentacja o historii szachów w Zbąszyniu. Uczestnicy spotkania mieli też przyjemność posłuchać młodej kapeli koźlarskiej “Z Łokazji” (Hanna Leśnik - 7d, Karol Ejchost – 5a, Adam Ejchost - 8c). Okolicznościową wystawę uczniowskich prac plastycznych przygotowała pani Grażyna Hoffmann-Szczygielska.
Dziś wszyscy w okolicy wiedzą, że zbąszyńska Fiedlerówka „szachami stoi”! Szkoła ma szczęście do ludzi mądrych, odważnych i decyzyjnych: to oni wprowadzili szachy do szkoły, to od nich uczyła się tej sztuki cała Polska, to dzięki nim szachy wciąż są w szkolnym programie nauczania. Teraz nowa „Szachownia” będzie służyć następnym pokoleniom!
(teks: Anita Rucioch-Gołek, zdjęcia: Natasza Kaczmarek)