szklanenegatywy.pl Audioprzewodnik po "Szlaku bez końca" Galeria zdjęć  west

69271906 3053424741394489 1688903564535005184 nW dniach od 17-20.09 uczniowie Szkoły Podstawowej im. Arkadego Fiedlera oraz Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Chrośnicy wzięli udział w polsko-niemiecko-ukraińskiej wymianie młodzieży pod hasłem „Moja mała ojczyzna w czterech językach”.

Pierwszego dnia nasi uczniowie przywitali przyjaciół zza zachodniej granicy. Młodzież niemiecka wraz z naszymi uczniami integrowała się za pomocą języka angielskiego w Nowej Wsi Zbąskiej (Przystań wodna „u Marcina”). Opiekunowie obu grup młodzieży przygotowali na tę okazję specjalne zadania komunikacyjne, aby ułatwić integrację młodzieży po angielsku. Dało się wyczuć początkową nieśmiałość uczestników, lecz szybko złapali oni wiatr w żagle. Kolejnego dnia przybyli uczniowie z Ukrainy wraz z opiekunami. Pomimo niesprzyjającej pogody dzień był pełen wrażeń.

Uczniowie ze wszystkich trzech krajów wspólnie odwiedzili Nowy Tomyśl, gdzie zobaczyli największy na świecie kosz wykonany z wikliny oraz odwiedzili Muzeum Chmielarstwa i Wikliniarstwa. W Wolsztynie odwiedzili Zajezdnię Parowozów, gdzie poznali najważniejsze informacje dotyczące tych zabytkowych pojazdów oraz mieli okazję zobaczyć piękne krajobrazy okolicy z wieży widokowej w Świętnie. Trzeciego dnia uczniowie naszej szkoły wraz z rówieśnikami z zaprzyjaźnionych krajów odwiedzili Międzyrzecki Rejon Umocniony - Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy w Pniewie. Nie sposób jest opisać ogromu emocji i wrażeń z 33 metrów pod ziemią niemieckich umocnień, dodatkowych emocji dostarczyły wiszące nad głowami nietoperze. Wspólne pieczenie kiełbasek pozwoliło ostudzić emocje i jeszcze bardziej zacieśnić międzynarodowe przyjaźnie.

Ostatniego dnia wymiany uczestnicy wraz z opiekunami wspólnie wybrali się na spacer po lesie w Nowej Wsi, gdzie wspólnie spędzili czas, wspominając ostatnie dni razem. Uczniowie i opiekunowie jednogłośnie wyrażali swoje zadowolenie z przebiegu projektu, planując już kolejne przedsięwzięcia. Miejmy nadzieję, że zawarte w ostatnich dniach przyjaźnie przetrwają jak najdłużej. Projekt był realizowany w ramach Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży. Koordynatorem projektu był pan Łukasz Pawłowski, któremu pomagał pan Szymon Kluj. Dziękujemy naszym nauczycielom za poświęcony czas na zorganizowanie tej wymiany.