szklanenegatywy.pl Audioprzewodnik po "Szlaku bez końca" Galeria zdjęć  west

kropka 115 września obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kropki. To trochę podchwytliwa nazwa, ponieważ nie chodzi o to, aby świętować powstanie znaku interpunkcyjnego, jakim jest kropka, ale o coś znacznie głębszego.

W 2003 roku znany amerykański pisarz i ilustrator książeczek dla dzieci, Peter H. Reynolds, wydał opowieść The Dot. Opowiada ona o Vashti, która dzięki małej kropce i wspaniałej nauczycielce plastyki uwierzyła w siebie. Opowieść ta stała się inspiracją dla wielu nauczycieli, dzięki którym w 2008 roku powstał Międzynarodowy Dzień Kropki. Inicjatywa ta ma pobudzać kreatywność oraz wiarę w swoje możliwości. Jest doskonałą okazją do odkrywania uczniowskich talentów.

 

W tym roku szkolnym po raz drugi uczniowie klas I-IV ze Szkoły Podstawowej im. Arkadego Fiedlera w Zbąszyniu wzięli udział w obchodach tego święta. Kropki ozdobiły sale lekcyjne i uczniowskie ubrania. Świętowanie rozpoczęto od projekcji filmu o małej Vashti oraz rozmowy o dziecięcych talentach i mocnych stronach. Nie mogło oczywiście zabraknąć zajęć plastycznych inspirowanych kropką. Tym razem uczniowie w grupach wykonali plakaty na temat „Kropki są wszędzie”. Prace te ozdobiły szkolne korytarze. Na zakończenie uczniowie klas I-IV wypełniali na boisku szkolnym kolorową kredą kontury kół oraz ustawili się tworząc „żywy kwiat z kropek”. Dzień Kropki sprawił radość zarówno dzieciom, jak i nauczycielom. Z pewnością wpisze się on na stałe w kalendarium wydarzeń szkolnych.

(tekst: SP Zbąszyń)