szklanenegatywy.pl Audioprzewodnik po "Szlaku bez końca" Galeria zdjęć  west

W niedzielę 7 czerwca odbył się XVI Rodzinny Rajd Rowerowy Regionu Kozła, którego trasa została wyznaczona od Kosieczyna przez Dąbrówkę Wlkp., Chlastawę, Nądnię, Perzyny, Przyprostynię do Stefanowa. Chęć wzięcia udziału w tej eskapadzie wyraziło pierwotnie prawie 100 osób, jednakże ze względu na bardzo obfite opady deszczu ostatecznie przed kościołem w Kosieczynie zgromadziło się około 40 najwytrwalszych cyklistów.

Kilkanaście osób dołączyło jeszcze na trasie w Chlastawie i taki skromny peleton przemierzał ścieżki rowerowe naszego regionu. Na starcie w Kosieczynie mieliśmy przyjemność wysłuchać prelekcji ks. dziekana Zdzisława Przybysza, który z pasją kustosza opowiadał o trudach remontu najstarszego drewnianego kościoła o konstrukcji zrębowej w Polsce, który przeszedł tę operację z nadzwyczajnym efektem , pozwalającym na przywrócenie mu całej dawnej świetności. Okazało się, że pierwotnie datowany na XVI w. obiekt, to znakomicie zachowana konstrukcja zrębowa zbudowana z drewna pozyskanego w latach 80-tych XIV wieku. Po usunięciu boazerii i wcześniejszych warstw polepy glinianej ukazały dobrze zachowane drewniane belki sosnowe, z resztkami polichromii . Dzisiaj surowy wygląd wewnętrzny tego zabytku jest zaletą, podkreślającą jego średniowieczne pochodzenie.

Dalsza trasa wiodła przez prawie opustoszały Zbąszynek oraz obok jednej z największych fabryk firmy IKEA w Chlastawie, którego hale zajmują ponad 30 ha powierzchni. Po dotarciu nad niedawno powstałe Jeziorko Koźlarskie zdecydowaliśmy się na postój, by przeczekać zwiększający się opad deszczu, a jednocześnie by posilić się przywiezionym ciastem i kawą. Zbiornik poniżej Chlastawy to wyrobisko po żwirze, który posłużył do budowy fabryki, a wypełniły go wody opadowe odprowadzane z dachów pobliskich hal produkcyjnych. Obecnie teren został zagospodarowany na miejsce wypoczynku mieszkańców gminy Zbąszynek, jest tam sztuczna wyspa ze zwierzętami, trasa widokowa , przy której ustawiono przyrządy do ćwiczeń na wolnym powietrzu oraz zadaszone wiaty . Tutaj , po przybyciu reszty cyklistów, zebranych powitał prezes Zarządu LGD RK – Witold Silski, życząc wszystkim udanej dalszej jazdy pomimo niepogody. Po krótkotrwałym odpoczynku, wyruszyliśmy nową ścieżką rowerową przez Nądnię i Zbąszyń do Stefanowa. W trakcie postoju zadecydowano o skróceniu trasy przejazdu, bowiem ciągły opad nastręczał wielu trudności w poruszaniu się dłuższymi odcinkami. W Stefanowie zostaliśmy serdecznie ugoszczeni przez miejscowe koło KGW, które z inspiracji sołtysa Marka Sołtysika przygotowało ciepły posiłek dla przybyłych. Jednym z uczestników rajdu był mistrz koźlarski Jan Prządka, który zagrał na swoim koźle kilka najbardziej znanych melodii z regionu. Moment ten poprawił humory mocno już zmęczonym rowerzystom, a wielu z nich musiało jeszcze dojechać do swoich domów, często odległych o ponad 30 km. Rajd Regionu Kozła ma już wielu stałych swoich admiratorów z Wolsztyna, Świebodzina, a nawet Zielonej Góry, którzy docierają tutaj samochodami lub koleją. Na zakończenie najbardziej zaangażowani otrzymali materiały promocyjne przygotowane przez biuro Lokalnej Grupy Działania Regionu Kozła.