szklanenegatywy.pl Audioprzewodnik po "Szlaku bez końca" Galeria zdjęć  west

DSC 0001Zaplanowany na dzień 15 czerwca rajd rowerowy Regionu Kozła na trasie z Kargowej przez Babimost, Podmokle Małe, Nowe Kramsko, Kolesin do Wojnowa był już dwudziestym takim wydarzeniem w historii naszego regionu. Do udziału w imprezie zapisało się 75 osób, ale niezwykle wysoka temperatura powietrza ( w cieniu 35 stopni C) spowodowała, że kilka osób zrezygnowało ze wspólnej eskapady. Żeby zmniejszyć ryzyko przegrzania organizmów podzieliliśmy trasę na mniejsze odcinki z krótkimi przystankami na uzupełnianie płynów i krótki odpoczynek. Już na pierwszym postoju nad jeziorem Linie trzeba było udzielić pierwszej pomocy medycznej, zaopatrzyć obtarte palce jednej z uczestniczek rajdu, a żeby dalej nie ryzykować , prosić krewnych o odebranie wyczerpanej cyklistki na postoju w Babimoście. Tutaj była też okazja, żeby opowiedzieć legendę o dzikich gęsiach, która związana jest z tym miejscem. Rajd miał także za zadanie zapoznać uczestników z osiągnięciami naszego regionu w zakresie wykorzystania środków na odnowę wsi i poznania walorów turystycznych gmin, przez które przebiegała trasa. W Babimoście upamiętniliśmy swój pobyt wspólną fotografią pod największym glinianym dzbanem wpisanym do Księgi Guinnessa.

 

W nieodległych Podmoklach Małych znowu chwila wytchnienia pod wiatrakiem i posiłek – kawa z ciastem. Pomimo upału wielu chętnie zaglądało pod wiaty, by poznać dawne urządzenia rolnicze.

Następny postój wypadł w rezerwacie Laski, pod wigwamem , w otoczeniu starodrzewu . Jeden z uczestników – Jerzy Wirski wykorzystał ten bezpośredni kontakt z przyrodą do opowieści o wędrówkach bocianów i ich sposobie życia. Najdłuższy i najbardziej nasłoneczniony odcinek prowadził do Nowego Kramska, ale za to można było schronić się w klimatyzowanej świetlicy. Panie z KGW Nowe Kramsko przygotowały smaczny posiłek, a organizatorzy przeprowadzili końcowy test wiedzy o regionie i inwestycjach powstałych dzięki pozyskanym środkom unijnym. Test wypadł pomyślnie, najlepsi uzyskali ponad 80 % trafnych odpowiedzi. Na te okoliczność zostały wręczone zakupione nagrody, które posłużą w dalszych wędrówkach turystycznych. W tym miejscu postanowiono też zakończyć tę turystyczna eskapadę, by nie doprowadzić do uszczerbku na zdrowiu uczestników rajdu. Na zwiedzanie Wojnowa i okolicy będzie jeszcze okazja podczas przejazdu nowo powstałymi ścieżkami rowerowymi.

Założone cele, tj. integracja środowiska senioralnego z młodszym pokoleniem, poznanie walorów turystycznych regionu oraz poznanie inwestycji wykonanych dzięki unijnej pomocy zostały pomyślnie zrealizowane. Uczestnicy rajdu stwierdzili, że pomimo duchoty dali radę i są zadowoleni.

Impreza została dofinansowana przez Województwo Lubuskie w ramach działań wynikających z Wojewódzkiego Programu na rzecz Osób Starszych

w ramach realizacji zadania publicznego pod tytułem: 

"Aktywni i zintegrowani seniorzy z Regionu Kozła"