szklanenegatywy.pl Audioprzewodnik po "Szlaku bez końca" Galeria zdjęć  west

3W dniach 8-15 maja odbył się Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. „#biblioteka” to tegoroczne hasło, które przyświecało naszemu bibliotekarskiemu świętu także w Bibliotece Publicznej w Zbąszyniu. W ramach obchodów zorganizowałyśmy zajęcia z kodowania dla szkół. Odwiedziły nas dwie klasy „0” Motylki i Słoneczka oraz klasa 4 e ze Szkoły Podstawowej w Zbąszyniu. Na czym polegały warsztaty? Głównym celem zajęć było zapoznanie dzieci z robotami Photon, które biblioteka zakupiła w ramach programu „Społecznego Zaangażowania IKEA Industry”, oraz nauka podstaw kodowania. Jak to działa? Na tablet lub smartfona pobieramy aplikację „Photon Edu”. Umożliwia ona sterowanie Photonem oraz kodowanie robota. Zabawa zaczyna się po włączeniu aplikacji i równocześnie połączeniu z robotem przez bluetooth. Do każdego wieku dziecka stworzone są odpowiednie poziomy trudności aplikacji. Pierwszym etapem jest nauka kierowania robotem.  Następnie dzieci poznają jego dodatkowe funkcje: zmiana koloru oczu i czułek, wydawanie odgłosów (tj. pies, kot, krowa, radość, złość, zdziwienie itp.). Kolejnym krokiem jest nauka kodowania trasy przejazdu robota. A dalej: bardziej skomplikowane kodowanie różnych funkcji Photona.

 

Dodatkowo, w ramach Bibliotecznego Klubu Kodowania, co miesiąc odbywają się zajęcia z grupą, która od października uczestniczy w projekcie. W kwietniu odbyły się już siódme zajęcia. Jeśli Państwa dziecko ma ochotę poznać roboty Photon i rozpocząć przygodę z kodowaniem, to prosimy o zapisy osobiście w bibliotece lub pod numerem telefonu 68 3860 700. Dla nowych uczestników, gdy zbierze się odpowiednia ilość chętnych, przygotujemy osobne zajęcia.

Nauka kodowania na profesjonalnych dedykowanych do tego robotach to wspaniała zabawa, a przede wszystkim nauka - nauka przyszłości. Otaczający nas świat zmienia się w bardzo szybkim tempie. Rozwój nowych technologii ułatwia nam życie. Warsztaty z kodowania to pierwszy krok do rozwijania u dzieci chęci dalszej nauki i zgłębiania tajników nowych technologii.

(tekst: Daria Klorek, bibliotekarka, koordynatorka programu)