szklanenegatywy.pl Audioprzewodnik po "Szlaku bez końca" Galeria zdjęć  west

biblioteka 1Kilka słów o zbąszyńskiej bibliotece w Dniu Bibliotekarza i Bibliotek

Biblioteka Publiczna w Zbąszyniu poza statutowymi działaniami stara się poszerzać swoją ofertę nie tylko czytelniczą, ale też kulturalno-edukacyjną dla odbiorców w każdym wieku. Aby sprostać zapotrzebowaniu mieszkańców na atrakcyjne wydarzenia i imprezy, pracownicy starają się pozyskać dodatkowe środki, aplikując w różnego rodzaju naborach dotacyjnych. Tylko w ubiegłym roku na działalność propagującą czytelnictwo, dziedzictwo kulturowe regionu i edukację najmłodszych pozyskaliśmy 67 053,33 zł. W tym roku jest już pewne, że z różnych źródeł Biblioteka Publiczna w Zbąszyniu pozyskała 77 100 zł na różne, często niestandardowe działania, promujące czytelnictwo.

 

Jako bibliotekarki stawiamy przede wszystkim na zainteresowanie książką, staramy się zwiększać liczbę aktywnych czytelników i dajemy możliwość uczestnictwa w wielu spotkaniach i wydarzeniach promujących literaturę. Nie zawsze robimy to w konwencjonalny sposób, często swoje pomysły realizujemy w przestrzeni miejskiej lub jedziemy do pobliskich wsi. W ten właśnie sposób działałyśmy w projektach dofinansowanych przez MKiDN w ramach Programu „Partnerstwo dla książki” – „Biblioteka Powsinoga” czy też „Biblioteka na Plaży”. Latem 2019 kontynuujemy obydwa projekty, już w lipcu przenosimy naszą bibliotekę na plażę miejską „Łazienki”, gdzie poza otwartym dostępem do literatury zorganizowany zostanie cykl zajęć i zabaw nie tylko dla zbąszyńskich dzieci, ale też dla odwiedzających nas w okresie wakacyjnym małych turystów. Zamiłowaniem do książek chcemy również zachęcić kolejnym projektem dofinansowanym przez Fundację Santander. Z otrzymanych środków powstają zaprojektowane przez dzieci mikrobiblioteki, które zostaną umieszczone w przestrzeni miasta i będą typowymi książko-dzielniami. Dodatkowo zaplanowany w projekcie bibliorower będzie dowoził książki do osób, które z różnych przyczyn nie mogą naszej książnicy odwiedzić.

Jako zbąszynianki mieszkające w Regionie Kozła stawiamy na edukację regionalną. Organizujemy i przeprowadzamy warsztaty związane z naszą rodzimą kulturą, zajmujemy się lokalną tradycją i historią regionu, gwarą i kulinariami. Nasze działania nie ograniczają się jednak tylko do zajęć z najmłodszymi i dziećmi w wieku szkolnym. Przy wsparciu LGD Regionu Kozła mamy możliwość przeprowadzania warsztatów dla nauczycieli i edukatorów, którzy pozyskaną wiedzą przekazują w szkołach i przedszkolach. W czerwcu tego roku po raz pierwszy będziemy organizatorami „Małego Taboru Koźlarskiego” dofinansowanego z programu „Patriotyzm jutra” – tygodniowej imprezy przeznaczonej dla dzieci, ich rodziców i osób chcących poznać naszą kulturę ludową.

Jako osoby ciekawe świata zapraszamy na spotkania autorów i reportażystów przemierzających wszystkie zakątki naszego globu na „własną rękę”. W programie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Promocja czytelnictwa” już dwukrotnie otrzymałyśmy dotację na projekt „Wszędobylscy”. Tegoroczna edycja nosi nazwę „Podróże poza utartym szlakiem”. Będzie to dla mieszkańców Zbąszynia dwumiesięczna wyprawa w nieznane, pełna opowieści, warsztatów podróżniczych, fotografii z magicznych miejsc Polski i świata.

Jako fanki nowych technologii prowadzimy cyklicznie zajęcia z kodowania, a dodatkowo pozyskałyśmy dofinansowanie z IKEA Industry na zakup robotów Photon oraz dwóch gier interaktywnych Scottie Go! Dzięki temu przybliżamy dzieciom naukę kodowania i jesteśmy wsparciem dla szkół, które takowego sprzętu nie posiadają i korzystają z naszego doświadczenia. A dzięki grantowi w programie LGR Obra-Warta pn. „Uwolnij lokalną energię” zakupimy drukarkę 3D i w czerwcu będziemy uczyć dzieci podstaw projektowania przestrzennego.

Jako osoby młode duchem wciąż aktywnie pracujemy z młodzieżą i na rzecz młodych. Już po raz czwarty realizujemy projekt dotacyjny Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności w ramach Regionalnego Konkursu Grantowego „Równać Szanse”, którego operatorem jest Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży. Tym razem zajęliśmy się kuchnią regionalną, dawnymi przepisami i zapomnianymi potrawami. Efektem końcowym półrocznych działań będzie katalog „Smaki Ziemi Zbąskiej”, który zostanie samodzielnie zaprojektowany przez grupę projektową. 28 maja tego roku organizujemy w naszej bibliotece Forum Lokalne „Równać Szanse” również z dofinansowania PAFW. Przedstawiciele organizacji gminnych, pozarządowych, grup nieformalnych i osób działających na rzecz młodzieży, które ma służyć dyskusji na temat możliwości, jakie daje lokalne środowisko, zainteresowań młodzieży oraz wszelkich barier leżących u podstaw mniejszych szans młodych ludzi z małych miejscowości. Wielkim sukcesem dla nas koordynatorów tych projektów, było dostanie się dwojga uczestników poprzednich edycji do grona Młodzieżowych Liderów Równać Szanse. Już w lipcu pojadą oni na tygodniowe szkolenie do Warszawy, a po jego ukończeniu będą mieli możliwość składania wniosków o dotację z projektem własnego pomysłu oraz koordynowania go w pracy z młodzieżą.

Naprawdę trudno w jednym zdaniu napisać, czym jest dla lokalnej społeczności zbąszyńska biblioteka. Już dawno przestała być tylko miejscem, w którym można wypożyczyć dobrą książkę. A dodać należy, że ciekawych książek jest u nas mnóstwo…

(tekst: Magdalena Rożek, starszy bibliotekarz, edukatorka regionalna, koordynatorka projektów)