szklanenegatywy.pl Audioprzewodnik po "Szlaku bez końca" Galeria zdjęć  west

DSC 019828 listopada w Bibliotece Publicznej w Zbąszyniu miało miejsce uroczyste podsumowanie projektu realizowanego przez zbąszyńską młodzież w ramach Konkursu Specjalnego na 100-lecie odzyskania niepodległości pt. „Kieszonkowe muzeum niepodległego Zbąszynia”. Koordynatorką projektu i opiekunem grupy była Magdalena Rożek, starszy bibliotekarz w Bibliotece Publicznej w Zbąszyniu.

Jest to kolejny projekt prowadzony przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży dofinansowany przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności, w którym uczestniczy młodzież z naszej gminy. Wcześniej młodzi mieli okazję sprawdzić swoje mocne i słabe strony w dwóch Regionalnych Konkursach Grantowych „Równać szanse” z 2016 i 2017 roku, kiedy to realizowali film krótkometrażowy o życiu i działalności Antoniny Woźnej oraz spopularyzowali zbąszyńskie legendy, wydając audiobooka.

Tym razem grupa projektowa zajęła się tematem historycznym związanym z przebiegiem Powstania Wielkopolskiego na terenie Zbąszynia i okolic, tak, by móc przedstawić go w nietypowy sposób swoim rówieśnikom, mieszkańcom i przyjezdnym odwiedzającym miasto. Wszystkie ważne dla tego wydarzenia historycznego miejsca potyczek, walk i osoby dowódców związane z powstaniem zamieścili na utworzonej przez siebie zakładce na stronie internetowej miasta, która nosi nazwę „Wirtualna wycieczka powstańczym szlakiem”. Opracowaniem graficznym, wyszukiwaniem zdjęć z tamtego okresu, zbieraniem informacji i źródeł bibliograficznych zajęli się sami. Jednak nie byłoby to możliwe bez pomocy trenerów i opiekunów, którzy przez cały czas trwania projektu czuwali nad kwestią merytoryczną zamieszczanych informacji. W przeniesieniu się na zaprojektowaną stronę pomagają okazjonalne tablice z kodami QR, rozmieszczone na wytypowanych i zaproponowanych przez władze miasta budynkach komunalnych. Znaleźć je można w mieście , m.in. na Rynku, moście przy ul. Senatorskiej, na Bibliotece Publicznej, na budynku Ośrodka Szkolenia Zawodowego Straży Ochrony Kolei oraz w kilku wsiach: Perzynach, Strzyżewie, Nowej Wsi Zbąskiej i w Łomnicy.

Aby lepiej poznać realia czasów powstania, w czasie trwania projektu młodzież wybrała się na wyjazd edukacyjny do Muzeum Powstania Wielkopolskiego „Odwach” w Poznaniu, gdzie miała okazję rozmowy z historykami tam pracującymi oraz zwiedzania ekspozycji z przewodnikiem. W bibliotece odbyły się również wykłady historyczne wygłoszone przez historyków i regionalistów oraz wykładowców akademickich, przybliżające młodym fakty związane z Powstaniem Wlkp. na naszych terenach.

Podsumowaniu i oficjalnemu zakończeniu towarzyszyła wystawa zdjęć wielkoformatowych wykonanych przez uczestników projektu latem, podczas „retro spaceru” z wybranymi przez siebie fotografiami z okresu międzywojennego. Wszystkie te stare zdjęcia wykonane były w mieszczącym się wtedy w naszym mieście zakładzie fotograficznym Constantego Sikorskiego. Celem młodzieży było wpisanie ich w aktualny krajobraz i realia dzisiejszego Zbąszynia. Wystawę można oglądać w sali multimedialnej biblioteki.

W czasie działań młodzi współpracowali z wieloma instytucjami i organizacjami o zasięgu lokalnym i regionalnym, a dzięki zaangażowaniu i atrakcyjnym formom promocji swojej małej ojczyzny, mieli wsparcie i pomoc wśród mieszkańców i włodarzy.

(tekst: Magdalena Rożek)