szklanenegatywy.pl Audioprzewodnik po "Szlaku bez końca" Galeria zdjęć  west

W dniu 14 maja w pięknej sali Filharmonii Folkloru Polskiego w Zbąszyniu odbył się uroczysty koncert w ramach konferencji poświęconej podsumowaniu wdrażania Lokalnej Strategii Rozwoju Regionu Kozła w latach 2009 – 2015. Do udziału w tej imprezie zostali zaproszeni członkowie LGD, beneficjenci, przedstawiciele samorządów lokalnych z terenu objętego Lokalną Strategią Rozwoju, osoby, które przyczyniły się do powodzenia realizacji przedsięwzięć zakładanych w ramach programu Leader na lata 2007 – 2013.

Przed wejściem na salę przybyłych witała młodzieżowa kapela , używająca kozła, instrumentu stanowiącego symbol naszego regionu. Do uświetnienia tej uroczystości zaproszono artystów z Teatru Muzycznego w Poznaniu oraz Filharmonii Zielonogórskiej, co miało także swoje symboliczne znaczenie związane z przynależnością do regionu gmin z Wielkopolski i Lubuskiego.

Prezes Zarządu LGD RK - Witold Silski witając przybyłych gości, wśród których był obecny wicemarszałek woj. lubuskiego – Stanisław Tomczyszyn oraz starosta zielonogórski – Dariusz Wróblewski, zwrócił uwagę na doniosłość tej uroczystości, kończącej wdrażanie unijnego programu Leader na obszarze Regionu Kozła. Na realizację Lokalnej Strategii Rozwoju w gminach Babimost, Kargowa, Siedlec, Trzciel, Zbąszynek i Zbąszyń pozyskano 7 788 403 zł. Środki te zostały wykorzystane na dofinansowanie operacji , które przyczyniły się do lokalnego rozwoju , w ramach którego powstały nowe miejsca pracy, wyremontowano wiele świetlic, wykonano nowe elementy infrastruktury turystycznej i rekreacyjnej, przygotowano kilkadziesiąt wydawnictw promocyjnych, zorganizowano wiele imprez o charakterze kulturalnym, rekreacyjnym i sportowym. Dzięki kursom i szkoleniom wiele osób nabyło nowe umiejętności , a część środków przyczyniła się do zachowania naszego dziedzictwa kulturowego i historycznego, w postaci wykonania tradycyjnych strojów dla zespołów, wydania płyt z zapisem tradycyjnych pieśni i melodii. Przykłady zrealizowanych projektów w ramach programu Leader 2007 – 2013 zostały ukazane w okolicznościowym folderze wydanym na zakończenie tego programu. Opracowanie to wręczono wszystkim obecnym podczas uroczystości, a pozostała część nakładu zostanie skierowana do stowarzyszonych gmin.

Koncert w wykonaniu artystów Teatru Muzycznego – Anny Lasoty – sopran i Macieja Ogórkiewicza – baryton, którym akompaniował na fortepianie Paweł Mazur zachwycił zgromadzonych , bowiem w ich repertuarze znalazły się najsłynniejsze arie operetkowe i musicalowe. Prowadząca tę część koncertu p. Katarzyna Liszkowska przybliżyła publiczności wiele ciekawych informacji o kompozytorach oraz najsłynniejszych wykonawcach.

W drugiej części wystąpił zespół złożony z sześciu muzyków Filharmonii Zielonogórskiej Dubai Dixie Band, który wykonał kilka znanych standardów muzyki dixilendowej. Charakter nowoorleańskiego jazzu podkreślały stroje wykonawców oraz tradycyjny zestaw instrumentalny. Po zakończeniu koncertu Prezes W. Silski zaprosił zebranych na poczęstunek przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich z Nowego Kramska, które współpracowało z LGD podczas realizacji projektu współpracy związanego z lokalnymi produktami.