szklanenegatywy.pl Audioprzewodnik po "Szlaku bez końca" Galeria zdjęć  west

KOSIECZYN. Już po raz jedenasty odbył się wielkanocny Jarmark z Jajem. Organizatorem było miejscowe Koło Gospodyń Wiejskich.

Udział w kosieczyńskim Jarmarku z Jajem (19 marca br.) wzięły reprezentacje kilku gmin Regionu Kozła. KGW z Dąbrówki Wlkp., Kosieczyna i Rogozińca reprezentowały gminę Zbąszynek. Z kolei KGW Nowe Kramsko i Podmokle Małe gminę Babimost, a KGW Stefanowo oraz Nądnia gminę Zbąszyń. Ponadto pojawiło się przedstawicielstwo gminy Skąpe - wieś Darnawa.

Na przygotowanych w Wiejskim Domu Kultury stołach wielkanocnych pojawiły się babki, ciasta, wędliny, rolady i galarety oraz świąteczne dekoracje. Oczywiście musiały być też potrawy z jajek. Wszystko to - potrawy, jak i sposób ich prezentacji oraz przygotowane dekoracje - podlegało ocenie. Także oceniano różne konkurencje parasportowe i kulinarne, w których jak co roku rywalizowały ze sobą koła gospodyń. A zatem panie rzucały jajkiem, ubijały białko i układały przysłowia.

Nad prawidłowym przebiegiem tychże zmagań czuwało jury, w skład którego weszli m.in. starosta Regionu Kozła Jarosław Kaczmarek (Trzciel), burmistrz Zbąszynka Wiesław Czyczerski, dyrektor ZOK w Zbąszynku Malwina Kubicka, przedstawiciele szkół, parafii i gmin sąsiednich.

Jury wybrało najsmaczniejszą potrawę z jajek. Okazało się, że przygotowało ją KGW z Nądni. Natomiast typowy kosz ze święconką najlepiej przygotowało KGW Stefanowo, a najładniejszą palmę KGW Rogoziniec.

Imprezę poprowadzili sołtyska Kosieczyna Maria Dobry oraz [rzewodniczący Rady Miejskiej Zbąszynka Jan Mazur. Oprawę techniczną zapewnił Zbąszynecki Ośrodek Kultury.

Jak co roku w Jarmarku chodziło przede wszystkim o dobrą zabawę i możliwość prezentacji Kół Gospodyń Wiejskich z Regionu Kozła. W podziękowaniu za udział i przygotowania każda reprezentacja otrzymała upominek ufundowany przez burmistrza Zbąszynka.

szs

Fot. Szczepan Sobczak