Drukuj

1Wszyscy, którzy przyczynili się do powstania czterech zbąszyńskich mikrobibliotek plenerowych spotkali się 30 lipca w samo południe na zbąszyńskiej plaży obok strefy "Biblioteki na plaży" - na krótkim, ale ważnym, oficjalnym otwarciu.

To była jedyna okazja, by podziękować uczestnikom i partnerom projektu i by później wieści o tej wspólnej inicjatywie społeczno-czytelniczej poszły w świat.

Zanim włożono pierwsze książki do budek, zanim przecięto wstęgę, Anita Rucioch-Gołek podziękowała w imieniu Biblioteki Publicznej w Zbąszyniu wszystkim, którzy budki do bookcrossingu, czyli budki do dzielenia się książkami, tworzyli.

 

Serdecznie powitano pana Marcina Hoffmana, sekretarza Gminy Zbąszyń, przedstawiciela Burmistrza Zbąszynia, pana Tomasza Kurasińskiego, który od początku – od momentu powstania samego pomysłu - wspierał powstanie projektu i który wspiera wszystkie inne, niestandardowe pomysły bibliotekarek promujące czytelnictwo i książkę.

Powitano także dyrektor zbąszyńskiego oddziału Santander Bank Polska, panią Magdalenę Mnich-Witkowską, która razem ze swoimi współpracownicami-wolontariuszkami, panią Ewą Fimińską i panią Żanetą Kowalską, pomagała bibliotekarkom w czasie warsztatów w Akademii Dobrego Montażu i która wspierała projekt do końca. Projekt „Zbąszyński bibliorower i plenerowe mikrobiblioteki jako promocja czytelnictwa i aktywizacja społeczna mieszkańców Gminy Zbąszyń" mógł powstać dzięki wsparciu Fundacji Santander Bank Polska i grantowi w programie "Tu mieszkam, tu zmieniam 2018", z którego zbąszyńska biblioteka otrzymała grant. Fundacja Santander już drugi raz dotowała projekt Biblioteki Publicznej w Zbąszyniu: ostatnio w kwocie 4 000 zł, teraz: 10 000 zł.

Następnie powitano pana Szymona Kwaśnika, właściciela firmy „SKDP Kwaśnik” i gospodarza zbąszyńskiej siedziby Akademii Dobrego Montażu PORTA, którego pomoc i wsparcie (mentalne, organizacyjne i finansowe) jest nie do przecenienia i który nigdy nie widzi przeszkód w realizacji społecznie zaangażowanych, kreatywnych projektów - zawsze widzi zaś wyzwania!

Serdecznie powitano panią Mariolę Głuszek, bibliotekarkę, która wymyśliła pomysł mikrobibliotek i od początku chciała, by budki zaprojektowały dzieci, a także

panią Aurelię Wolińską-Waligórę, która pomagała swoim artystycznym talentem i prowadziła warsztaty z dziećmi.

Kolejnym specjalnym gościem był pan Aleksander Rożek, który projekty dzieci technicznie doprowadził do stanu końcowego - projekty przeniósł na program graficzny, wyciął szablony, dobrał odpowiednie materiały - by budki były trwałe i służyły na długi czas.

Szczególnie ciepło przywitano wszystkich najmłodszych uczestników warsztatów plastycznych, na których budki zostały zaprojektowane, a byli to: Adamski Filip, Bachszyjew Adrian, Bachszyjew Lena, Chmielewska Marysia, Chmielewski Michał, Głuszek Zuzia, Gołek Alicja, Grasza Alan, Kromska Jagoda, Kromski Kamil, Kromski Wiktor, Kucharski Jan, Kupińska Antonina, Kwaśnik Norbert, Kwaśnik Róża, Leśnik Hania, Łakomy Fryderyk, Łakomy Seweryn, Madaj Kaja, Poźniak Julia, Świątek-Szymanek Leon, Waligóra Antonia oraz Waligóra Oktawia. Podziękowano także wolontariuszkom, uczennicom ze Szkoły Podstawowej w Przyprostyni, a także bibliotecznej wolontariuszce, utalentowanej młodej graficzce, Gabrieli Rożek, która opracował logo projektu i zaprojektowała ulotki promujące zbąszyński bibliorower.

Jeszcze raz bardzo dziękuję w imieniu Biblioteki Publicznej w Zbąszyniu wszystkim osobom, dzięki którym budki promujące czytelnictwo powstały. 

Dzielcie się książkami!

(tekst: arg)

1.JPG 2.JPG DSC_0289.JPG

DSC_0301.JPG