szklanenegatywy.pl Audioprzewodnik po "Szlaku bez końca" Galeria zdjęć  west
×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: [ROOT]/images/podsumowanie_powsinoga.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder:

lomnicaProjekt Biblioteki Publicznej pt. „Biblioteka-Powsinoga - warsztaty i spotkania dla dzieci i starszych na wsiach gminy Zbąszyń” dobiegł do końca. Realizacja zadania była możliwa dzięki finansowemu wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Partnerstwo dla książki”. Celem projektu było wzmocnienie funkcji biblioteki jako centrum animującego kulturę i aktywizującego społeczności lokalne szczególnie mieszkańców okolicznych wsi. Był on realizowany na trzech wsiach gminy Zbąszyń. Stefanowo, Nowa Wieś Zbąska oraz Łomnica to jedne ze wsi, które są najdalej oddalone od biblioteki, która nie ma swoich filii, przez co dostęp do usług i zbiorów książnicy dla dzieci lub osób niezmotoryzowanych jest trudniejszy. Spotkania na wsiach miały na celu pokazanie oferty biblioteki i promocję czytelnictwa. Wstęp na spotkania był wolny, zaprosiliśmy każdego bez względu na wiek. W ramach projektu każda ze wsi otrzymała półkę na bookcrossing. Ma ona służyć mieszkańcom tak, aby można było wymieniać się za darmo przeczytanymi już tytułami książek. Stwarza to namiastkę biblioteki, której w żadnej wsi nie ma. Dodatkowo każdy z uczestników otrzymał zakładkę do książki oraz Niezbędnik #CoCzytać. W ulotce tej znajduje się ranking najbardziej poczytnych książek ubiegłego roku podzielony na kategorie wiekowe, krótka informacja o bibliotece oraz miejsce na własne pomysły zakupu książek lub wpisanie tytułu swojej ulubionej, by pozostawić tę informację później w bibliotece. Każda sugestia czytelnika jest dla nas bardzo ważna.

 

Podczas zajęć „Powsinogi” rozmawialiśmy o tym, co nas cieszy, co sprawia nam radość. Podczas „rundy” zapoznawczej dzieci przedstawiały się i opowiadały o rzeczach, czynnościach, które je cieszą. Dzięki tej zabawie mogliśmy lepiej się poznać i „przełamać lody”. Następnie czytaliśmy książkę Gunilli Bergström „Co cieszy Alberta?”. Zagraliśmy w gry planszowe Story Cubes oraz Dixit. Zabawa ta miała pobudzić wyobraźnię dzieci oraz pokazać, że opowieści są nie tylko spisane, mogą być też obrazkowe oraz że każdy z nas może stworzyć swoją niesamowitą i niepowtarzalną opowieść. Przedstawiliśmy dzieciom również inną formę książki jaką jest teatrzyk Kamishibai. Bibliotekarka przedstawiła, czym jest owa opowieść oraz skąd pochodzi. Po wypowiedzeniu magicznego zaklęcia „Sezamie otwórz się” rozpoczęła się historia o Jorgusiu, chłopcu, który pracował w kopalni.

Druga część zajęć to warsztaty ekspresji artystycznej – ta część polegała na malowaniu toreb płóciennych. Tematem była radość, to, co nas cieszy. Prace dzieci za każdym razem nas zaskakiwały. Były barwne, estetyczne, pełne wspaniałych pomysłów. Podczas zajęć pomoc rodziców była nieoceniona. Wspólna praca oraz chęć dzielenia się radością z bliskimi to wartość sama w sobie.

Druga część projektu zakładała spotkania autorskie dla dzieci ze szkół, do których zawitała „Biblioteka Powsinoga”. Pierwsze spotkanie odbyło się z Marianną Oklejak, autorką oraz ilustratorką książek dla dzieci. Znana jest ona głównie z książki ilustrowanej „Cuda wianki” oraz „Cuda niewidy”. Pani Marianna rozmawiała z dziećmi o folklorze, pokazywała stroje oraz instrumenty, które zawarte są w jej książce. Podczas spotkania dzieci stworzyły własne stempelki oraz dowiedziały się, jak dobrze mieszkać kolory. Po spotkaniu dzieci wiedzą czym jest picture book (książka obrazkowa), co to jest symetria oraz jak ją uzyskać. A także poznały „magiczne” właściwości myjki do naczyń. Kolejnym naszym gościem był Marcin Mortka, który spotkał się z młodzieżą. Pan Marcin głównie znany jest z książek o wikingu „Tappim”. Lecz nam opowiedział, czym jest science fiction oraz fantastyka, gdyż o takiej tematyce również pisze książki. Autor pokazał trzy wizje świata, które prorokują nam wielcy wizjonerzy w swoich powieściach. Odpowiedział również na pytania publiczności, a także przeczytał fragment swojej książki „Zwiadowcy”.

8 października do zbąszyńskiej biblioteki przyjechał Łukasz Wierzbicki. Jest to autor znany z takich książek jak „Afryka Kazika”, „Ocean to pikuś”, a także „Dziadek i niedźwiadek. Historia prawdziwa”. Ta pierwsza opowiada historię Kazimierza Nowaka, podróżnika, który przed II wojną światową przejechał wzdłuż na rowerze Afrykę. Pan Łukasz opowiedział dzieciom o jego przygodach podczas podróży. A w ramach ciekawostki dowiedzieliśmy się, że w drodze powrotnej Kazimierz Nowak przekraczał granicę w Zbąszyniu. Niedźwiedź Wojtek to bohater książki „Dziadek i niedźwiadek. Historia prawdziwa”. Jest to fascynująca historia o walecznym i pomocnym misiu, który podczas II Wojny Światowej pomagał żołnierzom na froncie. Najnowsza książka Łukasza Wierzbickiego „Ocean to pikuś” przedstawia losy Aleksandra Dobry, który trzykrotnie przepłynął Ocean Atlantycki na kajaku. Spotkanie autorskie było niesamowitą przygodą, pełną opowieści oraz efektów specjalnych, które zachęcały do sięgnięcia po książkę. Marcin Pałasz, to ostatni z autorów w ramach projektu, który odwiedził zbąszyńską bibliotekę. Opowiedział, na czym polega praca autora książek, jak zaczyna pisać, skąd czerpie inspirację. Jak się okazało jego największą „muzą” jest jego osobisty pies – Elf. Za książkę „Sposób na Elfa” autor otrzymał prestiżową nagrodę, a ta została dodana do kanonu lektur szkolnych, z czego pan Marcin jest bardzo dumny. Spotkanie nie obyło się bez pytań od publiczności, na które autor z całą starannością odpowiadał i nie zostawił nikogo bez odpowiedzi.

Spotkania autorskie nie odbyłyby się, gdyby nie pieniądze z dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. To dzięki temu mogłyśmy odwiedzić trzy wsie gminy Zbąszyń, zorganizować spotkania czytelnicze oraz zaprosić aż czterech autorów poczytnych, najlepszych książek dla dzieci i młodzieży, którzy docierali do nas z przeróżnych zakątków Polski. Mamy nadzieję, że inicjatywa spodobała się mieszkańcom i będą długo wspominać wspólnie spędzony z nami czas oraz odwiedzać Zbąszyńską Bibliotekę.

Koordynatorką projektu była Daria Klorek, ale na jego sukces pracował, jak zawsze, cały, siedmioosobowy zespół Biblioteki Publicznej w Zbąszyniu.

{gallery}podsumowanie_powsinoga{/gallery}