Drukuj

6Biblioteka Publiczna w Zbąszyniu i Lokalna Grupa Działania Regionu Kozła już po raz 4 zorganizowały i przeprowadziły konkurs plastyczny „Kontynuujemy tradycję”, który jest skierowany do uczniów wszystkich szkół w gminach leżących terytorialnie w Regionie Kozła. Organizatorzy zawsze się starają, aby temat konkursu był zbliżony do hasła przewodniego Biesiady Koźlarskiej w Zbąszyniu: „Gwarum śpiywano, gwarum godano”, gdyż właśnie podczas jej trwania przedstawiani są laureaci i prezentowane są prace dzieci w przestrzeni miejskiej. Najczęściej korzysta się z uprzejmości właścicieli „Pubu Stara Piwnica” przy Rynku, ponieważ w sobotę uczestnicy biesiady koźlarskiej mogą wejść do tej zbąszyńskiej restauracji i obejrzeć najlepsze konkursowe prace. Do udziału w konkursie plastycznym zaprasza się szkoły, opiekunów i nauczycieli na początku września, kiedy to rozsyłane są do każdej szkoły podstawowej i dawnych gimnazjów informacje wraz z regulaminem i plakatem imprezy.

 

W tym roku przystąpiło do tego artystycznego wydarzenia 13 szkół z Regionu Kozła (Chobienice, Chrośnica, Łomnica, Kopanica, Nądnia, Nowe Kramsko, Perzyny, Przyprostynia, Siedlec, Strzyżewo, Trzciel, Zbąszyń, Zbąszynek). Ogółem wpłynęło 159 prac konkursowych. Zadaniem uczestników konkursu było zilustrować jakąś przyśpiewkę lub gwarowe powiedzenie regionalne. Zdecydowanie najczęściej rysowano „Świniorza” lub piosenkę „Chłopocy”.

25 września spotkała się komisja weryfikująca prace konkursu plastycznego „Kontynuujemy tradycję”. Komisja konkursowa w składzie: Malwina Kubicka, dyrektor Zbąszyneckiego Ośrodka Kultury, założycielka grupy teatralnej „Teatr 18+”, laureatka Nagrody Kulturalnej Marszałka Województwa Lubuskiego w 2017 r.; Jarosław Mai, muzyk ludowy ze Zbąszynia, klarnecista i koźlarz, laureat wielu nagród i wyróżnień za kultywowanie tradycji i grę na koźle; i Krzysztof Rożek, dziennikarz-reportażysta, wielbiciel kultury ludowej odznaczony wyróżnieniem „Zasłużony dla Regionu Kozła”, ocenili i wybrali prace, które ich zdaniem zasługiwały na nagrody i wyróżnienie. Jury w szczególności zwracało uwagę na samodzielne wykonanie pracy oraz na zbieżność pracy plastycznej z tematem gwarowym.

Oto lista laureatów konkursu i wyróżnionych:

KATEGORIA I- DZIECI 6 LAT „ZERÓWKA”

1 miejsce - Anastazja Berlińska – ZSP Zbąszyń

2 miejsce – Wiktoria Rybicka – ZSP Chobienice

3 miejsce – Natalia Tomaszewska – ZSP Przyprostynia

Wyróżnienie – Michał Matysik – SP w Kopanicy

Wyróżnienie – Wiktor Kołodziejczyk – ZSP Przyprostynia

Wyróżnienie- Kajetan Kuchnke – ZSP Chobienice

KATEGORIA II – KLASY 1-3 SZKOŁY PODSTAWOWE

1 miejsce – Nikodem Konefon – SP Nowe Kramsko

2 miejsce – Małgorzata Wróbel – ZSP Przyprostynia

3 miejsce – Aleksander Ratyński – Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi w Zbąszynku

Wyróżnienie - Paulina Cieślak – ZSP Zbąszyń

Wyróżnienie – Martyna Nikola Maćkowska – ZSP Zbaszyń

KATEGORIA III- KLASY 4-6 SZKOŁY PODSTAWOWE

1 miejsce – Klaudia Kowalewska – ZSP Chobienice

2 miejsce – Milena Szkudlarek – Niepubliczna SP w Strzyżewie

3 miejsce – Klaudia Skałecka - Niepubliczna SP w Strzyżewie

Wyróżnienie – Rozalia Obst – ZSP Zbąszyń

Wyróżnienie – Maksymilian Lejwoda – ZSP Zbąszyń

KATEGORIA IV Młodzieżowa - KLASY 7-8 SZK. PODST. I III Gimnazjum

1 miejsce – Tamara Lejwoda – ZSP Zbąszyń

2 miejsce – Ewa Wiktoria Woźniak - Niepubliczna SP w Strzyżewie

3 miejsce – Jonasz Kluj- ZSP Zbąszyń

Wyróżnienie – Agnieszka Bok – ZSP Chrośnica

Wyróżnienie – Linda Zienkowicz – ZSP Zbąszyń

[zdjęcia: Kuba Bok]

6.jpg 7.jpg dsc_0942.jpg

dsc_0952.jpg dsc_0960.jpg