wielkanoc 2015 lgdrk

szklanenegatywy.pl Audioprzewodnik po "Szlaku bez końca" Galeria zdjęć 

logo rozekWystartował nowy projekt Biblioteki Publicznej w Zbąszyniu pt. „Biblioteka-Powsinoga – warsztaty i spotkania dla dzieci i starszych na wsiach gminy Zbąszyń” dofinansowany w ramach „Programu Partnerstwo dla Książki” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Celem zadania jest wzmocnienie funkcji biblioteki jako centrum animującego kulturę i aktywizującego społeczności lokalne, szczególnie mieszkańców okolicznych wsi.

Dlaczego „Biblioteka-Powsinoga”? Zdaniem kierownik biblioteki, Anity Rucioch-Gołek, pomysłodawczyni projektu, biblioteka musi docierać do użytkowników, którzy jeszcze w bibliotece nie byli. Zbąszyńska książnica nie ma filii na wsiach, więc takie wizyty w okolicy to sposób na poznanie – być może – nowych czytelników i promocję czytelnictwa. Pomysł, jak widać, spodobał się ekspertom Ministerstwa Kultury, bo ocenili go pozytywnie i przyznali dotację.

 

Dzięki nowym działaniom biblioteka nie tylko dotrze do nowych użytkowników, ale też poszerzy swoją ofertę o zajęcia z różnych dziedzin łączących się z literaturą i lepiej odpowie na potrzeby uczestników, którzy do biblioteki docierają rzadziej. Działania będą odbywały się w świetlicach wiejskich w soboty na terenie trzech wsi gminny Zbąszyń, które są najbardziej oddalone od biblioteki (Stefanowo, Nowa Wieś, Łomnica). O projekcie informowaliśmy już radnych i sołtysów tych trzech wsi i nasz pomysł spotkał się z ich akceptacją i obietnica wsparcia. „Biblioteka-Powsinoga” to spotkania warsztatowe, angażujące pokolenia: dzieci, młodzież i rodziców oraz seniorów do działań, których ośrodkiem zawsze będzie książka - inspiracja i punkt wyjścia do spotkania z ekspertem, dyskusji, twórczych warsztatów artystycznych i nowych umiejętności. Uczestnicy warsztatów – uczniowie okolicznych szkół - wezmą następnie udział w spotkaniach autorskich w bibliotece i otrzymają bezpłatna ulotkę pt. "Niezbędnik: #CoCzytać".

            Zaczynamy 15 września o godzinie 16:00 w sali wiejskiej w Stefanowie. Na warsztaty zapraszamy, każdego, bez względu na wiek. Chcemy, aby wzięły w nich udział całe rodziny, by to sobotnie popołudnie było spędzone nie tylko z literaturą oraz świetną zabawą, ale także z najbliższymi. Dodatkowo zachęcamy, kto może, do wzięcia ze sobą własnej, przeczytanej już książki, aby zasiliła nową półkę na książki w ramach wymiany bookcrossing – „książka za książkę”, którą biblioteka zakupi w ramach projektu i umieści w każdej z sal wiejskich, w których odbywać będą się warsztaty. W ramach warsztatów planujemy „czytanie na dywanie”, malowanie torb płóciennych, wspólne oglądanie bajki lub filmu, teatrzyk Kamishibai, zabawy ruchowe oraz poczęstunek. Do Nowej Wsi Zbąskiej zawitamy 6 października również o godz. 16:00 z podobną formułą warsztatową. Ostatnią na naszej bibliotecznej „Powsinogowej” mapie wsią jest Łomnica – tutaj wszystkich mieszkańców zapraszamy 13 października o godz. 16:00 na rodzinne warsztaty.

Spotkania i warsztaty we wsiach to tylko połowa naszych działań. W ramach projektu zaprosiliśmy autorów poczytnych książek dla dzieci i młodzieży, takich jak Marianna Oklejak, Marcin Pałasz oraz Łukasz Wierzbicki, którzy w bibliotece spotkają się z uczniami szkół, w których „Biblioteka Powsinoga” zawitała. Uczniowie będą brali udział w spotkaniach autorskich oraz warsztatach, które zorganizowaliśmy wraz z naszymi gośćmi. Liczymy, że spotkania te zachęcą młodych ludzi do częstszych wizyt w bibliotece oraz rozbudzą w nich ciekawość do literatury i świata.

(tekst: Daria Klorek, koordynatorka projektu)

plakat rozekbiblioteka na plazy