szklanenegatywy.pl Audioprzewodnik po "Szlaku bez końca" Galeria zdjęć  west

szymon holownia dsc 0482„Biblioteka na plaży, czyli Zbąszyń czyta nad jeziorem” to projekt poszerzający dotychczasową ofertę Biblioteki Publicznej w Zbąszyniu o nowe działania animujące czytelnictwo. Na plaży miejskiej w "Łazienkach" w strefie rekreacyjnej będzie plenerowe stoisko "Biblioteki na plaży" otwartej dla dzieci, także z półkolonii organizowanych corocznie przez Gminę Zbąszyń, mieszkańców gminy i turystów uczestniczących w corocznej imprezie "Święto Jeziora" promującej Zbąszyń i walory jeziora Błędno. W komfortowych warunkach całe rodziny będą mogły czytać na świeżym powietrzu książki i prasę oraz brać udział w warsztatach i spotkaniach autorskich. Wydarzenia w "Bibliotece na plaży" inspirowane książką i "Czytaniem na trawie" poprowadzą specjaliści. Spotkanie z bajarzem i warsztaty będą też w zaprzyjaźnionej księgarni. Czytelnictwo będzie promowane wśród aktywnych fizycznie, szczególnie wśród rodzin biegaczy podczas III edycji biegu "Family run" i imprezy "Aktywna plaża". A młodzież pod opieką artysty plastyka zaprojektuje i wykona mural literacki na ścianie biblioteki (trwają zapisy na warsztaty muralowe "Street-art literacki w mieście nad jeziorem").

 

"Biblioteka nad jeziorem" będzie otwarta codziennie w czasie trwania imprezy "Święto Jeziora" i aż po jego zakończeniu przez następny tydzień do soboty 11 sierpnia.


Projekt „Biblioteka na plaży” jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Partnerstwo dla książki”.

 1. Zapraszamy dzieci i ich opiekunów na niezwykłe warsztaty plastyczne i spotkanie z bajarką "Bababayą" w ramach VIII Święta Jeziora, które odbędą się w księgarni na ul. Senatorskiej w Zbąszyniu 30 lipca o godz. 17.00. Posłuchamy wspólnie opowieści zawodowej bajarki z "Karawany Opowieści". Preferowany wiek dzieci: klasy 0 - 3 szkoły podstawowej. W czasie warsztatów plastycznych pod kierunkiem bibliotekarek dzieci wykonają techniką mieszaną jedną wspólną makietę bajkowego jeziora. Makietę będą zamieszkiwały baśniowe i legendarne postaci. Po zakończonej pracy makieta będzie udostępniona odwiedzającym księgarnię. Zapewniamy poczęstunek dla uczestników spotkania (napoje, owoce). 
  Wstęp wolny. Obowiązują zapisy: w Bibliotece Publicznej w Zbąszyniu (tel. 68 3860 700) lub w księgarni "Maruszewski" na ul. Senatorskiej 44.

  Mirella Gliwińska. BabaBaya- Mirella Gliwińska - to opowiadaczka, członkini Stowarzyszenia Opowiadaczy Grupa Studnia O oraz grup Karawana Opowieści i Grupa 501. Pisze i opowiada historie dla dzieci i dorosłych. Jest absolwentką wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, a jej pasją jest antropologia kultury, zwłaszcza historia i tradycje kultur romskich, indyjskich i arabskich. Równie ważnym elementem jej życia jest flamenco, z którym jest aktywnie związana przez większą część swojego życia. 
  Ślady tych pasji można łatwo odnaleźć w jej opowieściach, często bowiem opowiada historie zainspirowane wątkami ze starych pieśni i podań ludów całego świata. Zazwyczaj są dla niej punktem wyjścia do poruszenia problemów istotnych dla teraźniejszości.
  Lubi bezpośredni kontakt ze słuchaczami, dlatego bardzo chętnie opowiada w kawiarniach, klubach, przedszkolach, szkołach i bibliotekach. Nie stronię jednak od mniej kameralnych wydarzeń i większych widowni. Jest m.in.częstym gościem Nocy opowieści - gali warszawskiego Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Opowiadania. 
  Realizuje też teatralne spektakle narracyjne dla dzieci i dla dorosłych, do których zaprasza muzyków lub tancerki - “Przygody Bucika Flamenco” (bajka dla dzieci w wieku 5 - 8 lat własnego autorstwa), “Kamienny Kwiat” - opowieść dla dorosłych osnuta na motywach uralskiej baśni ludowej i ostatnio spektakl w stylu flamenco “Błękitna róża”.
 2. Zapraszamy na spotkanie autorskie z Szymonem Hołownią we wtorek 31 lipca o godz. 19.00 w strefie biblioteki na plaży. Podczas spotkania będzie możliwość zakupu książek autora m.in. "Święci pierwszego kontaktu", "Jak robić dobrze", "Instrukcja obsługi solniczki" (z możliwością uzyskania autografu bądź dedykacji). Książki są cegiełkami, z których dochód przeznaczony jest dla podopiecznych Fundacji Dobra Fabryka, m.in. w ośrodku dożywiania w Ntamugendze, wiosce trędowatych w Togo czy hospicjum w Rwandzie.
 3. Zapraszamy serdecznie na spotkanie autorskie i warsztaty pt. „Uśmiech dla żabki” z twórcą znakomitej literatury dla dzieci, panem Przemysławem Wechterowiczem w dniu 2 sierpnia (czwartek) o godzinie 11.00.
  Miejsce spotkania: strefa "Biblioteki na plaży" w Łazienkach nad jeziorem w Zbąszyniu lub w przypadku brzydkiej pogody - w siedzibie Biblioteki.
  Przemysław Wechterowicz jest autorem takich książek dla dzieci jak "Być jak tygrys", "Czy ktoś widział zajączka?", "Jajko czy kura?" albo "Emma chce grać jazz!" (niektóre z nich znajdziecie w katalogu online zbąszyńskiej biblioteki:  http://zbaszyn.bibliotekant.pl/sowacgi.php?KatID=2&typ=repl&plnk=__nazwisk_wechterowicz+przemys%C5%82aw&sort=standardowo&view=7). Jego książki tłumaczone były na osiemnaście języków. Za książkę „Proszę mnie przytulić” otrzymał Nagrodą Literacką m.st. Warszawy w 2014 roku.
  Wstęp wolny. Na spotkaniu będzie możliwość zakupu książek autora.