szklanenegatywy.pl Audioprzewodnik po "Szlaku bez końca" Galeria zdjęć  west

zck 366719 maja o godzinie 20:00 w parku w Zbąszyniu rozpoczęła się Noc Muzeów. To nieprzypadkowe miejsce, ponieważ tegoroczna edycja poświęcona była pałacom. Ponadto baszta, w której teraz znajduje się galeria, była pierwszą siedzibą zbąszyńskiego muzeum.

W tym roku Noc Muzeów w Zbąszyniu otworzył koncert zespołu Trio Da Gamba w składzie Ela Kaluchiewicz, Antonina Weber i Marcin Bajon. Młodzi artyści przedstawili historię instrumentów, na których grają oraz za pomocą dworskiej muzyki wprowadzili wszystkich zgromadzonych w nastrój dawnych czasów. Sprzyjał temu entourage kazamatów, w związku z czym słuchacze poczuli się jak barokowi dworzanie. Następnie profesor Jerzy Stiller opowiedział o fortyfikacji pałacu w Zbąszyniu.

Zwrócił uwagę, że to prawdopodobnie pierwsza taka konstrukcja w Polsce. Również w kazamatach oglądać można było zbiory pocztówek i fotografii Sławomira Nowaka związanych z pałacami w Zbąszyniu i w Nowym Dworze. Przez cały czas na baszcie oglądać można było ikonograficzno-rekonstrukcyjne makiety tych dwóch pałaców wykonane przez Zenona Matuszewskiego. Materiały związane z pałacem w Nowym Dworze udostępnił Hilary Szutta. Podzielił się również swoimi wspomnieniami związanymi z pałacem i z rodziną Funkców, ostatnimi właścicielami pałacu. Na koniec Małgorzata i Joanna Przybylskie zdradziły tajemnice zbąszyńskiego parku. Wszyscy zgromadzeni zostali ugoszczeni poczęstunkiem i kawą.

fot. Dariusz Mikołajczak

tekst Natalia Wawrzyńska