szklanenegatywy.pl Audioprzewodnik po "Szlaku bez końca" Galeria zdjęć 
dudyFestiwal Kultury Polskiej "IV Festiwal Dud Polskich” ma być okazją do spotkania i wymiany doświadczeń zespołów i kapel tradycyjnych oraz solistów z Wielkopolski, Regionu Kozła, Podhala, Beskidu Żywieckiego i Śląskiego oraz z Europy i USA, kultywujących grę na polskich instrumentach z rodziny dud: jak kozioł biały weselny, kozioł czarny ślubny, dudy wielkopolskie, sierszeńki z dymką i zadymane ustnie, koza podhalańska, gajdy śląskie czy dudy żywieckie.
Jednocześnie jest odpowiedzią na ogromne zapotrzebowanie mieszkańców Gminy Zbąszyń oraz Powiatu Nowotomyskiego i Wolsztyńskiego i Świebodzińskiego na wydarzenia kulturalne.
Zbąszyń dysponuje piękną salą koncertową na 230 miejsc siedzących. Aulę wraz z pomieszczeniami budowy instrumentów ludowych otrzymała nazwę „Filharmonii Folkloru Polskiego”.
Nazwa ta zobowiązuje nas do permanentnej działalności na rzecz muzyki tradycyjnej. FFP czynna jest od września 2014 r. i podczas wszystkich zorganizowanych od tej pory wydarzeń była całkowicie zapełniona.
Zbąszyń to muzyczna stolica Regionu Kozła, kultywująca do dziś wielowiekowe tradycje koźlarskie. PSM I st. w Zbąszyniu jako pierwsza w Polsce od początku istnienia (1950) prowadzi klasę instrumentów ludowych przekazując wiedzę i sztukę gry młodemu pokoleniu.
 
 
Od I edycji Festiwal nabrał charakteru międzynarodowego i propaguje wielkopolskie tradycje dudziarskie, które decyzją MKiDN z dnia 31 lipca 2017 zostały wpisane na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.
W poprzednich edycjach udział wzięli znani w kraju i poza jego granicami dudziarze, muzycy i dudziarze z Europy m.in. Lubomir Tatarka gajdosz ze Słowacji, Juraj Dufek z Bojnic - Cech Slovenskich Gajdoszy, Słowacja, Vital Voranau - dudziarz z Głębokie (Białoruś) i USA Tom Osentoski - dudziarz i koźlarz z Marysville (Michigan) USA, Rik Palieri - dudziarz i koźlarz z Hinesburg (Vermont) USA oraz najlepsi wykonawcy i kapele dudziarskie z Podhala, Beskidu Żywieckiego i Śląskiego, Wielkopolski i Regionu Kozła.
 
Miło było poznać i gościć m.in. kapele góralską "Ochodzita" z Rajczy i Koniakowa, kapele "Byrtków" z Pewli Wielkiej, zespół "Zornica" z Zakopanego, "Skoblicka" z Suchej Beskidzkiej, "CK Zamek" z Poznania, Połajewa, Koźlary ze Stęszewa, "Biskupianie" z Krobi Domachowa, "Manugi" z Bukówca Górnego, kapele koźlarskie "Adama Kaisera" i "Benia Kaspra" i "Wesela Przyprostyńskiego" z Przyprostyni, "Daniela Molendy" i "Rodziny Molendów" ze Zbąszynia, "Świecary" z Nowego Kramska, młodzieżowe kapele z klasy instrumentów ludowych Państwowej Szkoły Muzycznej im. St.Moniuszki w Zbąszyniu i Stowarzyszenia Muzyków Ludowych ze Zbąszynia, ZE z Nowego Kramska, SP z Dąbrówki Wlkp. 
O dudach na warsztatach opowiadali i zapoznawali z tajnikami ich budowy twórcy: dud podhalańskich - Szymon Bafia z Zakopanego, gajd śląskich - Czesław Węglarz z Ciśca, gajd słowackich Lubo Tatarka z Lupcy - Słowacja, dud żywieckich - Edward Byrtek z Pewli Wielkiej, dud wielkopolskich Tomasz Kiciński, kozłów weselnych i ślubnych Stanisław Mai i Dominik Brudło.
 
baner dudy