szklanenegatywy.pl Audioprzewodnik po "Szlaku bez końca" Galeria zdjęć  west

babi1128 stycznia 2018 r. w gminie obchodzono 73 rocznicę powrotu Babimostu do macierzy, który stanowi wspaniały wstęp do obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz 100 rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. W związku z tymi wydarzeniami na Placu Powstańców Wielkopolskich pod pomnikiem odbyło się złożenie wieńców i kwiatów przez delegacje reprezentujące urząd, radnych Rady Miejskiej, organizacje, stowarzyszenia oraz placówki oświatowe. W imieniu Urzędu Miejskiego w Babimoście kwiaty złożył Burmistrz Babimostu Bernard Radny wraz z Januarym Kubickim.

 

28 stycznia jest upamiętnieniem długoletnich starań lokalnej społeczności polskiej powrotu Ziemi Babimojskiej do macierzy. Powrót Ziemi Babimojskiej do macierzy był spełnieniem oczekiwań wielu pokoleń społeczności polskiej, gdyż wiele osób i rodzin polskich zostało rozstrzelanych lub zginęło w obozach koncentracyjnych w okresie drugiej wojny światowej. Data 28 stycznia upamiętnia także okres powstania wielkopolskiego na Babimojszczyźnie.

Dalsza część uroczystości odbyła się w Gminnym Ośrodku Kultury w Babimoście. Wystąpiły dzieci z Niepublicznego Przedszkola „Pod Muchomorkiem” w Babimoście oraz młodzież ze Szkoły Podstawowej w Babimoście, prezentując program muzyczno-artystyczny upamiętniający historię Babimostu.