szklanenegatywy.pl Audioprzewodnik po "Szlaku bez końca" Galeria zdjęć  west

dsc 1149Właśnie Zbąszyń był miejscem premiery publikacji "Mały Kolberg | Niezbędnik. Wielkopolska", niezwykłego wydawnictwa przeznaczonego dla nauczycieli, bibliotekarzy, animatorów społecznych i edukatorów i po prostu dla wszystkich, którym bliska jest kultura ludowa i żywa o niej pamięć. Książeczkę z CD z tradycyjnymi zabawami, tańcami i piosenkami z Wielkopolski, "Mały Kolberg | Niezbędnik. Wielkopolska" można było po raz pierwszy zobaczyć na specjalnej prezentacji w Bibliotece Publicznej w Zbąszyniu 18 stycznia. Projekt "Niezbędnik. Mały Kolberg” powstał głównie po to, by umożliwiać małym dzieciom w szkołach, ale także podczas edukacji nieformalnej, kontakt z żywą tradycją w muzyce, śpiewie i tańcu.

 

O projekcie opowiedział jeden z jego autorów, Witold Roy Zalewski​, m.in. realizator nagrań do „Niezbędnika”, na co dzień animator kultury, dokumentalista oraz śpiewak i muzyk ludowy. Opowiedział on także o programie Mały Kolberg, który był realizowany także w Bibliotece Publicznej w Zbąszyniu. Gościem spotkania był Burmistrz Zbąszynia, Tomasz Kurasiński, który zadeklarował, że "Niezbędnik" trafi do każdej szkoły naszej gminy. W spotkaniu wzięli udział też Martyna Żurek i Adam Kaiser, muzycy ludowi, którzy zagrali gościom na żywo.

W książce zaprezentowanej na spotkaniu znajdują się ilustrowane opisy tradycyjnych zabaw i tańców, a na płycie akompaniamenty grane na autentycznych ludowych instrumentach. Przy opisach zabaw znajdują się specjalne kody odsyłające do prezentacji wideo w Internecie, które można odczytać za pomocą smartfona. Publikacja skierowana jest do dzieci, a także do wszystkich pracujących z dziećmi w przedszkolach, szkołach, domach kultury, bibliotekach i świetlicach.