szklanenegatywy.pl Audioprzewodnik po "Szlaku bez końca" Galeria zdjęć 

kodowanie 01Biblioteka Publiczna w Zbąszyniu po raz kolejny wypożyczyła 5 robotów o nazwie Finch od Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Program zakłada, aby dzieci i młodzież w sposób praktyczny dowiedziały się, czym jest programowanie oraz miały możliwość pracy z robotem. Dla grup podstawowych odbywają się zajęcia z podstaw kodowania, dzieci dowiadują się, czym jest programowanie, jakie ma zastosowanie w życiu codziennym oraz kodują Finche - roboty w programie Scratch.

 

W poniedziałek 21.11.2017 grupa zaawansowana po raz kolejny zmierzyła się z programowaniem i Finchami. Tym razem zadanie było nie lada wyzwaniem. Uczestnicy warsztatów poproszono o narysowanie bałwana. Chłopcy (akurat tak „męsko” ułożyła się grupa zaawansowana) mieli do dyspozycji kartkę, jeden pisak i jednego robota! Tak, robota! bo zadanie polegało na zaprogramowaniu robota tak, aby narysował koła w trzech rozmiarach tak, aby powstał bałwan. Dodatkowo prowadzący zajęcia poprosili o narysowanie miotły, co wymagało umiejętności zakodowania jazdy Fincha na wprost. Grupy składały się z dwóch osób. Jedna kierowała robotem z perspektywy komputera, druga – musiała pomóc, aby kółka były prawidłowo narysowane trzymając kabel, który podłączony jest do portu USB oraz kontrolować, czy Finch dobrze się porusza. Zabawa była świetna. Bałwany wyszły piękne, każdy inny, każdy wyjątkowy. Już teraz nasza zaawansowana grupa potrafi zaprogramować roboty do jazdy na wprost i do tyłu, skrętu w prawo i w lewo, zakodować grę w Finch Ponga oraz narysować na przykład bałwana.

Warsztaty odbywają się w Bibliotece Publicznej, a prowadzącymi zajęcia są licealiści z Liceum Garczyńskiego w Zbąszyniu – Milena Szczeszek oraz Patryk Poznański pod opieką Pauliny Chłopkowskiej, nauczycielki informatyki. To oni edukują młode pokolenie oraz zachęcają ich do dalszego pogłębiania wiedzy. Wprowadzają miłą atmosferę podczas zajęć i cały czas zaskakują nas swoją kreatywnością. Założycielką i koordynatorką Loklanego Klubu Kodowania w zbąszyńskiej bibliotece jest Daria Klorek.

Trwają zapisy na podstawowe warsztaty z kodowania, które odbędą się 11.12.2017 r. o godzinie 17:00 w Bibliotece. Prosimy o wcześniejsze zapisy osobiście lub telefonicznie (68) 3860-700. Serdecznie zapraszamy.