szklanenegatywy.pl Audioprzewodnik po "Szlaku bez końca" Galeria zdjęć 

W poniedziałek 16 października odbył się rajd rowerowy dla seniorów szlakiem zabytków kultury i architektury ziemi zbąszyńskiej organizowany przez Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku w Zbąszyniu i wspierany finansowo przez Gminę Zbąszyń. Trzeci w tegorocznym cyklu rajd prowadził do Strzyżewa, następnie przez Saksonki do dawnej granicy państwowej „Zbąszyń – Rogatka” i dalej do figury świętego Jana Chrzciciela w Nądni. Przewodniczką rajdu była Maria Kaczmarek, słuchaczka UTW i miłośniczka rowerowych wypraw. To ona opowiedziała uczestnikom wyprawy o historii figury Świętego Jana Chrzciciela ufundowanej w 1826 roku przez Jana Rybaka, gospodarza mieszkającego w Nądni.

O historii Strzyżewa i miejscowym cmentarzu ewangelickim opowiadała Anita Rucioch-Gołek, ale okazało się szybko, że świetnymi lokalnymi przewodniczkami są Halina Kühl i Krystyna Tobys, słuchaczki UTW, które, związane z tą miejscowością, osobiście, znały mnóstwo pasjonujących, nierzadko dramatycznych historii, o których nigdzie nie można przeczytać, a przekazywane są tylko w rodzinnych i sąsiedzkich opowieściach.

Bardzo potrzebne są nam takie wyprawy lokalnymi ścieżkami w przepięknej scenerii jesiennej przyrody i opowieści o przeszłości naszych rodziców i sąsiadów, a więc opowieści o nas samych.

[zdjęcia: Tadeusz Antosz, arg]