Drukuj

ZBĄSZYŃ. Jubileuszowy 30. Ogólnopolski Bieg Zbąskich (XI Półmaraton) mamy już za sobą.

W niedzielę 24 września spod hali „Zbąszynianka” wystartowało kilkuset zawodników na trasie półmaratonu dookoła jeziora Błędno. Przy tak pięknym jubileuszu nie mogło zabraknąć wspomnień z poprzednich edycji. Kiedyś były to kameralne zawody dla niewielu biegaczy–amatorów z pasją. Rozgrywały się w październiku, a trasa – wtedy 20-kilometrowa (zgodnie z panującą tendencją) - biegła dokładnie w odwrotną stronę. 30 lat temu 18 biegaczy zdecydowało się po prostu pobiec dookoła Jeziora Błędno. I tak, w wielkim skrócie, zostało. Później wciąż była to impreza, na którą przyjeżdżali znajomi zawodnicy.

 

W roku 2006, gdy bieganie zaczynało być modną formą spędzania wolnego czasu, a na trasie, oprócz znajomych, widzieliśmy nowe twarze i coraz więcej biegaczy, organizatorzy postarali się o atest trasy PZLA i tym sposobem od 11 lat w Zbąszyniu rozgrywany jest półmaraton, czyli dokładnie bieg na dystansie 21 km i 97,5 metra. Jedna pętla wokół malowniczego jeziora, jednego z największych w Wielkopolsce, trasa przez miasto, okoliczne wioski, lasy i pola, do najłatwiejszych nie należy, ale dla wielu biegaczy jest niezwykle atrakcyjna i dlatego wciąż tutaj wracają.

Poza tym gościnność zbąszyniaków, która przekłada się na klimat imprezy, wypływa z przekonania, że jedna z największych imprez sportowych w mieście najlepiej reklamuje ich małą ojczyznę - „Miasto na Jeziorem”. Wydarzenie zaczęto zaliczać się do najbardziej prestiżowych biegów w regionie, nawet do tego stopnia, że Bieg Zbąskich stał się materiałem do powstania prac naukowych.

Organizatorzy, czyli Zbąszyńskie Centrum Sportu Turystyki i Rekreacji, Powiatowy Klub Sportowy „MOS” Zbąszyń, Klub Biegacza TKKF „Łabędź” i Międzyszkolny Klub Sportowy „Wicher”, angażują się w przygotowania już ponad rok przez biegiem, ponieważ zależy im, by impreza spełniała oczekiwania zawodników. Pomagają organizatorom liczne stowarzyszenia, firmy, instytucje, sołectwa, szkoły i koła gospodyń wiejskich. I liczna rzesza osób prywatnych – wielu sponsorów, bez których impreza nie miałaby tylu dobrych recenzji.

Dziś Bieg Zbąskich zaliczany jest do Grand Prix Wielkopolski w Półmaratonie, a także do Grand Prix Powiatu Nowotomyskiego w Otwartych Biegach Ulicznych. A w tym roku odbyła się z inicjatywy Biblioteki Publicznej w Zbąszyniu I edycja Mistrzostw Polski w Półmaratonie dla Bibliotekarzy i Pracowników Bibliotek, ponieważ takiej imprezy nigdzie w Polsce nie dotychczas nie było.

Jubileuszowy Bieg Zbąskich otworzyli wiceburmistrz Zbąszynia, Marek Orzechowski i Stanisław Olejniczak, zbąszynianin, gość specjalny imprezy, olimpijczyk z Tokio.

Na starcie stanęło aż 92 mieszkańców gminy Zbąszyń (w zeszłym roku 62). Wielu z nich po raz pierwszy, ale z ich deklaracji wiemy, że nie po raz ostatni. Najlepszymi biegaczami ze Zbąszynia byli: Mariusz Gucze, Arkadiusz Janowski i Szymon Mierzyński; a biegaczkami: Paulina Brychcy-Nowak, Alicja Królik, Patrycja Wachowska i Małgorzata Grygiel.

W klasyfikacji na najlepszych zawodników TKKF „Łabędź” Zbąszyń pierwszy był Łukasz Tobys, drugi Jarosław Sołtysik, a trzeci Roman Rzepa. Wśród zawodniczek klubu najlepsze były: Paulina Brychcy–Nowak, Patrycja Wachowska i Magdalena Chłopek. Wśród absolwentów Liceum Garczyńskiego, których startuje coraz więcej, specjalnym pucharem dyrektora szkoły nagrodzeni zostali Patrycja Wachowska i Szymon Mierzyński.

A najlepszym zawodnikiem 30. Biegu Zbąskich był Dmytro Musjaczenko, reprezentujący Achilles Leszno, który na metę przybiegł z czasem 1.07:54. Najszybszą zawodniczką była Aleksandra Lisowska z Olsztyna, która na metę wbiegała z uśmiechem godnym zwyciężczyni, gdyż trasę pokonała w czasie 1.17:05.

      Wręczono nagrody i puchary dla najlepszych w kategoriach wiekowych kobiet i mężczyzn. Trzydziesty zawodnik na mecie, Mirosław Rządkowski z Rakoniewic, też otrzymał jubileuszową niespodziankę. Mistrzem Bibliotekarzy w Półmaratonie okazał się Dawid Kotlarek z Zielonej Góry, który ukończył bieg z czasem 1.35:10.

Pamiątkowy medal w „Trzydziestką” otrzymał na mecie każdy, kto ukończył bieg. Dla zwycięzców w klasyfikacji open i w każdej kategorii wiekowej były specjalne medale w trzech barwach odpowiadających miejscom na podium. Każde dziecko, które ukończyło bieg, otrzymało mini medal 30. Biegu Zbąskich i to była prawdziwa niespodzianka dla najmniejszych biegaczy. Na okolicznościowej wystawie w hali „Zbąszynianka” można było obejrzeć pamiątki z poprzednich biegów: dyplomy, regulaminy, komunikaty, puchary i medale, a także zdjęcia i fragmenty kronik Biegu.

       Ogólnopolski Bieg Zbąskich to impreza dla całych „biegających” rodzin. W niedzielę od rana odbyły się, zgodnie z wieloletnią tradycją zawodów, biegi dla dzieci i młodzieży, na proporcjonalnych do wieku uczestników dystansach, do których już nie trzeba nikogo przekonywać – frekwencja jest zawsze wysoka. W biegach młodzieżowych i dziecięcych nie ma opłaty startowej, gdyż organizatorzy stawiają na upowszechnianie idei biegania od najmłodszych lat. Kategorie wiekowe przewidziane są dla przedszkolaków i dla dzieci niepełnosprawnych (są to tzw. Biegi za Krasnalem) oraz dla uczniów szkół podstawowych. Z kolei dzieci biegaczy mogą liczyć na opiekę w czasie trwania zawodów w „Przedszkolu Zbąskich”, które organizują nauczycielki ze zbąszyńskiego „Lipowego Zakątka”.

Specjalna „Stefa biegacza” ulokowana jest od kilku przy hali sportowo-widowiskowej. „Zbąszynianka” i sąsiednia szkoła podstawowa oferują swoje zaplecze zawodnikom, tutaj jest przechowalnia bagaży. W tej strefie można zrobić rozgrzewkę przed biegiem, a później odpocząć, zjeść coś ciepłego (oprócz grochówki z kotła – kawa i ciasto). W zestawie startowym były bawełniane koszulki dla biegaczy (specjalne dla kobiet i dla mężczyzn), okolicznościowe kubki, odżywki i jubileuszowe gadżety. Była profesjonalna rozgrzewka na „Orliku” prowadzona przez instruktorkę fitness i także – biegaczkę. Imprezę uatrakcyjniały występy miejscowych zespołów: był więc koncert zespołu „Trio” , występ grup tanecznych: Flesz Boys, Rego i Chili. W oczekiwaniu na pierwszego zawodnika biegu głównego można było podziwiać występ Krzysztofa Kostery, artysty cyrkowego. Wszędzie zaś – w biurze zawodów, na trasie i w „strefie biegacza” - można było liczyć na pomoc zbąszyńskich wolontariuszy.

Tak więc standardy organizowania biegu przez 30 lat zmieniły się diametralnie. My zaś, biegacze, pokonujemy trasę w coraz lepszych butach i ciuchach, mamy lepsze odżywki (30 lat temu była na trasie ciepła herbata nalewana do kubków z wiaderka), dokładny pomiar czasu; nasze zegarki mierzą nam puls i pokazują prędkość biegu, GPS pokazuje, który kilometr minęliśmy, ale jedno w tym wszystkim pozostaje takie samo od 30 lat: emocje zawodników i emocje kibiców. Ogromny stres przed startem, wielki żal, gdy nie zrobisz planowanej od kilku miesięcy życiówki albo ta euforia, gdy na kilkunastu ostatnich metrach, zbiegając z mostu, widzisz żółtą bramę z napisem „meta” i nagle masz tyle sił w nogach, że sam/sama się sobie dziwisz, a zupełnie obcy ludzie krzyczą, że dasz radę. I tak się dzieje.

W Zbąszyniu jesteśmy pewni, że te emocje wciąż pozostaną niezmienne, dlatego już dziś przygotowujemy się do 31. Ogólnopolskiego Biegu Zbąskich.

Anita Rucioch-Gołek

Biegi dziecięce:

442 UCZESTNIKÓW ŁĄCZNIE

Zwycięzcy poszczególnych biegów:

Dzieci Specjalnej Troski

  1. Kamila Maziec – Przyłęk

Dziewczęta rocznik 2013 i młodsi /Bieg Krasnali/

  1. Nina Bujnowska – Przyprostynia

Chłopcy rocznik 2013 i młodsi /Bieg Krasnali/

  1. Szymon Prętki – Zbąszyń

Dziewczęta rocznik 2011-2012

  1. Monika Drzewiecka – Przyprostynia

Chłopcy rocznik 2011-2012

  1. Franek Kornyło - Chobienice

Dziewczęta rocznik 2010

  1. Ewa Soboń – Wolsztyn

Chłopcy rocznik 2010

  1. Antoni Wachowski – Zbąszyń

Dziewczęta rocznik 2009

  1. Anita Dynowska – Zbąszyń

Chłopcy rocznik 2009

  1. Igor Szkudlarek – Przyprostynia

Dziewczęta rocznik 2008

  1. Łucja Wachowska –Zbąszyń

Chłopcy rocznik 2008

  1. Igor Targosz – Opalenica

Dziewczęta rocznik 2007

  1. Wiktoria Napierała – Zbąszyń

Chłopcy rocznik 2007

  1. Jakub Borowczak – Opalenica

Dziewczęta rocznik 2005-2006

  1. Martyna Małycha – Zbąszyń

Chłopcy rocznik 2005-2006

  1. Mateusz Kotlarski – Stary Widzim