szklanenegatywy.pl Audioprzewodnik po "Szlaku bez końca" Galeria zdjęć  west

1Jesienią ubiegłego roku Biblioteka Publiczna w Zbąszyniu złożyła wniosek do Regionalnego Konkursu Grantowego „Równać Szanse 2016” finansowanego przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności. Komisja projektowa przyznała bibliotece dotację finansową na realizację projektu pt. „W głębi duszy coś nam gra - filmowa historia o Antoninie Woźnej”, którego jego pomysłodawczynią i koordynatorką jest pani Magda Rożek, zbąszyńska bibliotekarka.

 

29 września młodzież z grupy projektowej „Równać Szanse” zaprezentowała efekt swojej półrocznej pracy w Bibliotece Publicznej w Zbąszyniu. Tego dnia miała miejsce premiera krótkometrażowego filmu o regionalnej badaczce kultury ludowej, pt. „W głębi duszy coś nam gra - filmowa historia o Antoninie Woźnej”, na którą uczestnicy projektu zaprosili swoich rodziców, dziadków oraz osoby wspierające ich podczas tworzenia filmu. Specjalne słowa uznania uczniowie otrzymali od Burmistrza Zbąszynia, Tomasza Kurasińskiego, Dyrektor Zbąszyńskiego Centrum Kultury, Katarzyny Kutzmann-Solarek, dr. hab. Piotra Muszalskiego, Kierownika Pracowni Animacji na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu oraz od Zbigniewa Centkowskiego, kierownika zespołu "Wesele Przyprostyńskie". Na tym szczególnym prapremierowym pokazie filmu w bibliotece młodzież miała okazję pochwalić się czymś, co powstało tylko dzięki ich pracy, począwszy od szukania informacji o bohaterce filmu i stworzeniu scenariusza, kompletowanie rekwizytów, przez realizację zdjęciową i dźwiękową, po montaż całości. Grupa projektowa, w której było dziesięcioro uczniów z Liceum Garczyńskiego w Zbąszyniu, pracowała nad filmem od lutego. W tym czasie, poza spotkaniami w bibliotece i pracami nad realizacją, były też trzy dni wyjazdowe, m.in. do Studia Filmów Animowanych i na Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu oraz do Skansenu Budownictwa Zachodniej Wielkopolski w Chorzeminie. Pracownicy obu tych instytucji bardzo pomogli młodzieży swoim zaangażowaniem i wiedzą. Ogromnego wsparcia udzieliła uczniom i koordynatorce projektu Zbąszyńska Telewizja Kablowa. W pomieszczeniach ZTK odbywały się zajęcia, uczniowie korzystali ze specjalistycznego sprzętu i tylko dzięki temu film mógł powstać w tak dobrej jakości. Podczas 25 spotkań młodzież wraz z koordynatorką, Magdaleną Rożek i opiekunami merytorycznymi projektu, Piotrem Muszalskim i Krzysztofem Rożkiem, spędzili łącznie 75 godzin na rozmowach, planowaniu, omawianiu, nagrywaniu i montażu. Produktem jest film o propagatorce kultury ludowej i założycielce zespołu folklorystycznego „Wesele Przyprostyńskie”.

Regionalny Program Grantowy „Równać Szanse” jest finansowany przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności, a jego operatorem jest Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży. Programem tym zostali objęci młodzi ludzie w wieku od 13 do 19 lat z miejscowości, w których mieszka nie więcej niż 20 tysięcy mieszkańców i uczący się w gimnazjach lub szkołach ponadgimnazjalnych. Celem programu jest równanie szans młodych ludzi na dobry start w dorosłe życie, by samodzielnie i świadomie osiągać wyznaczone przez siebie cele, myśląc perspektywicznie o własnej przyszłości, by za sprawą ciekawych projektów młodzi mogli sprawdzić, w czym mają szansę być skuteczni i docenieni przez innych właśnie w miejscu, w którym mieszkają. Młodzież ma również możliwość sprawdzić samych siebie, poznać swoje mocne i słabe strony, sprawdzić się w relacjach z innymi uczestnikami grupy, a także lokalnymi instytucjami i organizacjami.

Film o Antoninie Woźnej znakomicie wpisuje się w obchodzoną właśnie w tym roku przez „Wesele Przyprostyńskie” 80-tą rocznicę założenia zespołu. Zostanie również zaprezentowany na tegorocznej Biesiadzie Koźlarskiej na Rynku w Zbąszyniu.

(tekst: Magdalena Rożek, zdjęcia: Anita Rucioch-Gołek)