Drukuj

Klub Sportowy ATE Wicher Strzyżewo obchodzi w tym roku jubileusz 70-lecia. Uroczyste obchody odbyły się w sobotę, 15 lipca br. na boisku piłkarskim. Wydarzenie było nie tylko okazją do złożenia życzeń piłkarzom Wichra, ale także wręczenia srebrnych odznak przyznanych przez Zarząd Wielkopolskiego Związku Piłki Nożnej. Wyróżnieni zostali: Stanisław Kaczmarek, Jan Łata, Dariusz Kuberski oraz Jacek Michalski.

            Głównymi inicjatorami założenia klubu sportowego w Strzyżewie byli panowie Józef Rura i Jan Kaczmarek, a klub ze względu na swego ówczesnego strategicznego sponsora nazywał się „Wiklina” Strzyżewo. Zakład wiklina działający w Strzyżewie zapewniał głównie transport zawodnikom na mecze. W owych czasach szatnia i zaplecze boiskowe znajdowało się u pana Krystiansa.

 

            Po upadku zakładu zawodnicy czasami musieli jeździć na mecze rowerami, nierzadko we dwóch na jednym, nawet do Międzychodu. Po włączeniu klubu w struktury Ludowych Zespołów Sportowych powstało kilka sekcji sportowych. Oprócz piłki nożnej do najbardziej prężnych należy zaliczyć: - sekcję lekkoatletyki, w której trenowali Kazimierz Połomka i Kazimierz Konieczek, sekcję tenisa stołowego, w której wyróżniali się Zygmunt Kuberski, Tadeusz Mazur,  Kryspin Nawotnik, sekcję kolarską – z czynnym udziałem Henryka Ganczarka i Zygmunta Kuberskiego.

            W latach 70. zawodnicy klubu uczestniczyli w gminnych spartakiadach sportowych rywalizując w takich konkurencjach jak: szachy, warcaby, tenis stołowy, przeciąganie liny czy wyciskanie ciężarka. W latach 80., kiedy funkcję prezesa pełnił pan Laskowski, powstała istniejąca do dziś szatnia, przy budowie której dużo potu wylali śp. Roman Stankowski oraz Stanisław Kaczmarek. W roku 1998, gdy prezesem klubu był Piotr Pawlik, dobudowano do szatni prysznice. Kolejnymi prezesami klubu byli: Bernard Trocholepszy, Piotr Kuberski, a także Bolesław Kluj, który wprowadził klub do (elitarnej) klasy A.

            W 1989 roku rozpoczął działalność w klubie Joachim Walentowski; przez 15 lat z małymi przerwami pełnił w klubie funkcję trenera. Niestety pan Walentowski nie doczekał się tak spokojnych czasów, gdy klub za prezesury pani Grażyny Połomki w 2004 roku, zmienił nazwę na ATE Wicher Strzyżewo pozyskując strategicznego sponsora, z którym związany jest do dzisiaj.

            W 60-letniej historii do największych sukcesów wychowanków klubu można zaliczyć: rekord Polski LZS-ów Kazimierza Konieczka w biegu na 100 metrów, grę wychowanka klubu Jarosława Nawotnika w lidze okręgowej w drużynie Budowlani Nowy Tomyśl, wygraną drużyny w rozgrywkach Pucharu Polski w roku 1996 z drużyną Orkana Chorzemin 3:2 na szczeblu okręgowym, w następnej rundzie do Strzyżewa przyjechała drużyna z III ligi, Promień Żary, która pewnie pokonała drużynę. Obecnie prezesem klubu jest Jacek Michalski, za kadencji którego wyremontowano płytę boiska i zamontowano piłkochwyty. W roku 2013 ze środków unijnych wyremontowano budynek szatni.

Paweł Nowak