Drukuj

Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Regionu Kozła organizuje corocznie, w ramach aktywizacji różnych grup społecznych, rajd rowerowy, którego celem jest przede wszystkim integracja mieszkańców i promocja walorów naszego regionu. Tegoroczny rajd to już XVIII edycja tej imprezy w historii regionu, a poprzednie rajdy były organizowane przez Stowarzyszenie Gmin RP Region Kozła.

Podczas każdej rowerowej eskapady staramy się pokazywać jego uczestnikom najbardziej charakterystyczne dla regionu miejsca, zapoznawać z jego historią i walorami przyrodniczymi. Były zatem poprzednio przejazdy śladami wędrówek znanych muzyków, podziwiano przydrożne kapliczki, miejsca pamięci związane z Powstaniem Wlkp., ciekawostki przyrodnicze w rezerwatach, zabytki , izby pamięci itp. Od czasu rozbudowy ścieżek rowerowych jeździ się coraz wygodniej i coraz więcej jest okazji do poznawania niezwykłych zakątków naszego regionu. W tym roku celem przejazdu było poznanie historii najstarszych zabytków sakralnych w regionie.

 

Trasa rajdu rozpoczynała się na zbąszyńskim Rynku, na którym zgromadziło się ponad 60 rowerzystów z różnych stron regionu, a byli także stali bywalcy z Wolsztyna, Zielonej Góry i Świebodzina. Po przywitaniu przez prezesa Zarządu LGD RK – Witolda Silskiego wyruszono w stronę Łazienek i dalej na Nądnię, by skierować się do Chlastawy. Tutaj uczestnicy imprezy mogli zwiedzić unikatowy drewniany XVII wieczny kościółek, wysłuchać prelekcji p. Chłopek o dziejach zabytku oraz obejrzeć niezwykłe malowidła wykonane farbami akwarelowymi, zachowanymi w bardzo dobrym stanie. Na krótki odpoczynek zajechano nad jeziorko Koźlarskie, gdzie przy kawie i smacznym cieście wymieniano uwagi i wrażenia z przejażdżki. Kolejnym etapem był przejazd do Kosieczyna w celu zwiedzenia najstarszego drewnianego kościoła o budowie zrębowej, który powstał w XIV wieku. Rolę przewodnika pełniła sołtys Kosieczyna p. Maria Dobry, a uczestnicy rajdu podziwiali staranność w restauracji tego zabytku , która jest zasługą ks. Z. Przybysza, jednego z laureatów nagrody Regionu Kozła. Pogoda tego dnia sprzyjała uczestnikom rajdu, dlatego niespiesznie udano się boczną trasą do Podmokli Wielkich, a stamtąd do skansenu w Podmoklach Małych. Pięknie urządzony skansen zachęcał do jego zwiedzania i zapoznania się z dawnymi narzędziami rolniczymi .

Dalszy przebieg trasy prowadził do Babimostu, gdzie w Centrum Sportu i Rekreacji był kolejny przystanek, na krótki odpoczynek i wspólne zdjęcie pod największym dzbanem na świcie. Przed rowerzystami był jeszcze ostatni odcinek rajdu w kierunku Kargowej, a nad jeziorem Linie czekał gorący posiłek, niezbędny po kilkugodzinnej jeździe. Większość uczestników rajdu zakończyła w tym miejscu swoją przygodę rowerową i udała się drogę powrotna do domu, ale kilkunastoosobowa grupa postanowiła pojechać do Kargowej, gdzie odbywało się Międzynarodowe Święto Czekolady.

Uczestnicy rajdu uznali, że tegoroczny przejazd po kilku gminach Regionu Kozła dostarczył im wielu emocji i wrażeń, był udany i zachęcił ich do uczestnictwa w kolejnym roku. Do zobaczenia na trasach rowerowych.

dsc_0219.jpg dsc_0220.jpg dsc_0227.jpg

dsc_0230.jpg dsc_0235.jpg dsc_0253.jpg

dsc_0256.jpg dsc_0258.jpg dsc_0260.jpg

dsc_0265.jpg dsc_0266.jpg dsc_0269.jpg

dsc_0271.jpg dsc_0272.jpg dsc_0277.jpg

dsc_0278.jpg dsc_0279.jpg dsc_0281.jpg

dsc_0287.jpg dsc_0292.jpg dsc_0295.jpg

dsc_0297.jpg dsc_0304.jpg dsc_0308.jpg

dsc_0311.jpg