szklanenegatywy.pl Audioprzewodnik po "Szlaku bez końca" Galeria zdjęć 

Ogłoszenia

Zarząd Lokalnej Grupy Działania Regionu Kozła informuje, że z uwagi na zmianę przepisów dotyczących zasad aplikowania o środki pochodzące z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 i konieczność dostosowania przez LGD RK wewnętrznych dokumentów w tym Lokalnej Strategii Rozwoju, procedur naboru, kryteriów oceny itd., zapowiadane terminy naborów wniosków zostają przesunięte prawdopodobnie na koniec roku 2017. 

dsc 0410Czym jest kodowanie? Co to jest Finch? Jak operuje się językiem Scratch? Na te i wiele innych pytań odpowiedzieliśmy w czasie pierwszych warsztatów z kodowania w Bibliotece Publicznej w Zbąszyniu.

Dzięki udziałowi biblioteki w ogólnopolskim projekcie „Link do przyszłości. Zaprogramuj własną karierę” we wtorek 30.05 odbyły się warsztaty z kodowania. Podczas warsztatów dzieci dowiedziały się, czym jest programowanie, co można dzięki temu uzyskać, skonstruować, polepszyć. Jakie urządzenia działają na podstawie programowania? Zajęcia tego typu rozwijają w dzieciach umiejętność logicznego myślenia oraz kreatywność. Ukazują świat technologii w bardziej przystępny i zrozumiały sposób.

 

Na zakończenie warsztatów dzieci same zaprogramowały w języku Scrach robota o nazwie Finch do wzięcia udziału w wyścigu z przeszkodami. Nauka przez zabawę jest najlepszym sposobem na „zarażenie” młodych ludzi czymś, co brzmi enigmatycznie, ale i profesjonalnie. Zajęcia odbyły się dzięki pomocy dwóch instytucji. Pierwszą z nich jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, która wypożyczyła nam 5 robotów o nazwie Finche. Drugą - Liceum Garczyńskiego, gdyż uczniowie z klasy pierwszej (klasy z możliwością kontynuowania nauki z rozszerzoną informatyką) weszli w rolę nauczycieli i poprowadzili zajęcia. Do tych warsztatów przygotowała młodzież Paulina Chłopkowska, pedagożka z liceum, która uczy też informatyki w liceum, gdyż sama jest pasjonatkąś informatycznych nowości.

Bardzo serdecznie dziękujemy uczniom: Milenie Szczeszek, Robertowi Bielaszewskiemu, Kacprowi Pawelskiemu, Patrykowi Poznańskiemu oraz pani Paulinie Chłopkowskiej, opiekunowi merytorycznemu grupy. Dzięki ich zaangażowaniu, energii i wiedzy dzieci, które przybyły na warsztaty, mogły przez 1,5 godziny zgłębić wiedzę podstawowego programowania, a przy tym świetnie się bawić. Zajęcia te mogą być początkiem przygodny z kodowaniem, zainspirować młodych ludzi do stworzenia czegoś nowego, innowacyjnego.

Chcielibyśmy serdecznie zaprosić wszystkich chętnych do wzięcia udziału w drugiej edycji zajęć, które odbędą się 13 i 20.06 o godzinie 17:00 w Bibliotece Publicznej. Prosimy o wcześniejsze zapisy osobiście w bibliotece lub telefonicznie 68 3860 700.

Koordynatorką warsztatów była Daria Klorek, zbąszyńska bibliotekarka, która pracuje tu od niedawna, a już dała się poznać jako prowadząca zajęcia komputerowe dla seniorów oraz kurs obsługi tabletów na Androidzie. Teraz przyszła kolej na propozycję nauki kodowania dla najmłodszych.