Drukuj

W ostatnim czasie odbyły się w bibliotece zbąszyńskiej dwa niezwykłe spotkania z dziećmi ze szkoły podstawowej w Zbąszyniu w ramach realizowanego w tej instytucji programu "Z Małym Kolbergiem po Wielkopolsce". Tym razem tematem lekcji warsztatowej, którą przygotowała pani Magda Rożek, był kozioł – najbardziej charakterystyczny tradycyjny instrument w naszym regionie – zwanym przecież z tego względu „Regionem Kozła”. Najpierw trwały przygotowania do spotkań z dziećmi: pani Magda uszyła potrzebne akcesoria do przebrania małych aktorów, którzy mieli wystąpić spontanicznie, bez wcześniejszego przygotowania. Powstała też kartonowa makieta poznańskiego Ratusza, na którego wieży do dziś bodą się koziołki.

 

Te niecodzienne zajęcia zaczęły się od małego teatrzyku, w którym uczestnicy mieli do odegrania kilka ról z „Legendy o poznańskich koziołkach”. Mali aktorzy ucharakteryzowani zostali w postaci kucharza, kuchcika, mieszkanki Poznania, burmistrza, wojewody i dwóch koziołków, i zagrali je z pasją jak na dużej scenie teatralnej! Gościem specjalnym był pan Adam Kaiser, który przyjął zaproszenie bibliotekarki i opowiedział dzieciom o koźle, naszym instrumencie ludowym. Było też i granie przez samego mistrza kilku utworów tradycyjnych z Wielkopolski oraz opis budowy kozła białego i czarnego. Całą grupą nauczyliśmy się tańczyć „Kłanianego” i śpiewać przyśpiewkę o „Kozie”. Tematyka spotkania była całkowicie związana z symbolem naszego regionu, Regionu Kozła. Koordynatorką spotkania była Magdalena Rożek. Serdecznie dziękujemy wychowawczyniom klas, pani Dorocie Sikucińskiej i Honoracie Graszy za udział w tej nietypowej lekcji bibliotecznej!

„Mały Kolberg” to projekt, który powstał w 2014 roku z inicjatywy Janusza Prusinowskiego, prezesa Forum Muzyki Tradycyjnej i artysty ludowego. Powstał z myślą o wszystkich, którzy poprzez pracę z małymi dziećmi zadbają, by żywa pamięć babć i dziadków przetrwała oraz by zaszczepić chęć poznawania niematerialnego dziedzictwa właśnie wśród małych dzieci. Szczególny nacisk w działaniach związanych z projektem kładziony jest na łączenie pokoleń – na umożliwienie dzieciom spotkań z osobami kontynuującymi tradycje lokalne, z młodymi artystami, dla których tradycja jest punktem wyjścia do własnych poszukiwań artystycznych. Dzieci mają poczuć, że dziedzictwo kulturowe to wspaniała przestrzeń, w której można się dobrze bawić i poczuć się jej częścią. I tak właśnie dzieje się zbąszyńskiej bibliotece.

Projekt „Mały Kolberg” jest realizowany wspólnie przez Fundację Rozwoju Dzieci im. Jana Amosa Komeńskiego i Forum Muzyki Tradycyjnej. Edycja druga projektu z roku 2016 pod nazwą „Z Małym Kolbergiem po kraju - Wielkopolska i Łódzkie” to cykl szkoleń dla animatorów pracujących z małymi dziećmi, a zadaniem uczestników jest tworzenie własnych projektów edukacyjnych opartych na lokalnych tradycjach.

(oprac. magr, arg)