szklanenegatywy.pl Audioprzewodnik po "Szlaku bez końca" Galeria zdjęć 

17 gala 01W piątek, 12 maja, w domu kultury w Kargowej odbyła się doroczna Gala Regionu Kozła. Wcześniej mieliśmy bale RK i właśnie wówczas wręczano nagrody, a starostowie przekazywali sobie władzę. Jednak ta formuła „się wyczerpała”.

     Pierwszy Bal RK odbył się w 1998 r. w Zbąszynku i potem głównie tam się bawiono. W 2001 r. po raz pierwszy na balu wręczono Nagrody Regionu Kozła. Zatem tegoroczna Gala - jeśli potraktować ją jako kontynuację tamtych spotkań - była 17 z kolei.

     Obecnie Gala, jako uroczystość „służy” głównie przekazaniu władzy przez poprzedniego starostę - nowemu (jeśli akurat wypada rok przekazania władzy) oraz nagrodzeniu ludzi, którzy zasłużyli się dla promocji Regionu Kozła. W tym roku funkcję starosty po dwóch latach oddawał Jarosław Kaczmarek (burmistrz Trzciela), a przejmował ją Jerzy Fabiś (burmistrz Kargowej). Wicestarostą - po wcześniejszym wyborze - został Jacek Kolesiński (wójt Siedlca) i to on za dwa lata „z automatu” zostanie starostą.

 

     Gdy „berło” starosty, czyli koźlarska przebierka, zostało uroczyście (i ze sporym, bo prawie półrocznym opóźnieniem) przekazane, obaj panowie wygłosili krótkie przemówienia.

  1. Kaczmarek podziękował za współpracę całej Kapitule RK oraz Witoldowi Silskiemu, prezesowi Lokalnej Grupy Działania RK, a także dyrektorowi biura Szczepanowi Sobczakowi. - Było wielką przyjemnością współpracować z wami i reprezentować Region Kozła - podsumował Kaczmarek.

     - Przyjmuję to berło z szacunkiem, ale i z odpowiedzialnością. Przyjmuję w okresie trudnym, ale dziś o tym nie mówmy - zaczął J. Fabiś. - Jednak obecność państwa na tej sali świadczy o tym, że Region Kozła trwa i będzie trwał. Choć w ramach naszej działalności dzielimy pieniądze, to niestety pieniądze także dzielą. Dlatego deklaruję budowanie zgody.

     Starosta Fabiś dodał jeszcze, że RK mam już 22-letnią historię i zacytował fragment hymnu Regionu: „Bo tylko jeden taki Region jest”. Wspomniał też „młodszą siostrę” Stowarzyszenia Gmin RK - Lokalną Grupę Działania, która wspiera starszą organizację.

     Potem odbyło się wręczanie Nagród Regionu Kozła oraz po raz pierwszy wręczenie odznaczeń Zasłużonym dla Regionu Kozła.          Rada Programowa (w obecnej kadencji na jej czele stoi Jan Mazur ze Zbąszynka) przedstawiła Kapitule 5 kwietnia br. propozycje do wyróżnień. Kapituła przyjęła propozycje bez większych dyskusji. I tym sposobem nagrody otrzymali:

     - Nagrodę RK (kategoria indywidualna) Łucja Górna z Chrośnicy (gm. Zbąszyń) i Jadwiga Hirt z Grójca Wielkiego (gm. Siedlec),

     - Nagrodę RK (kat. zbiorową) zespół Wesele Przyprostyńskie (gm. Zbąszyń),

     - Nagrodę RK Honorową (dla osoby spoza Regionu) Monika Ewa Michalik (gm. Trzciel),

     - Nagrodę RK (dla firm) Karczma Taberska Jolanty i Marka Taberskich z Janowca (gm. Babimost).

     Po raz pierwszy wręczono nowe wyróżnienie, które przyznają wspólnie Stowarzyszenie Gmin RP Region Kozła i LGD RK, mianowicie Odznaczenie „Zasłużony dla Regionu Kozła”. Zgłoszono dwie kandydatury, Mariana Dobaka ze Zbąszynka i Andrzeja Apolinarskiego z Kargowej i obie oczywiście odznaczenia otrzymały.

     W części artystycznej wystąpi zespół Trio Taklamakan.

     A potem, w części nieoficjalne, przy kawie, herbacie i skromnym posiłku, odbywały się rozmowy, spotkania w różnych częściach sali widowiskowej, w holu i gdzie jeszcze było miejsce.