szklanenegatywy.pl Audioprzewodnik po "Szlaku bez końca" Galeria zdjęć 

makosaPromocja: 14 maja w Chwalimiu

SIEDLEC. KARGOWA. Mamy własną autorkę! Zofia Mąkosa mieszkająca w osadzie Linie wydała powieść. Koniecznie trzeba ją poznać. Pisarkę i książkę.

     Pani Zofia jest dziś na emeryturze. Ale nadal jeszcze ma zajęcia w szkole. Przez lata bowiem uczyła w Siedlcu historii i polskiego, i wciąż nie potrafi przerwać tych zajęć. Jednak jej marzeniem od zawsze było napisanie powieści. I to właśnie się udało. Mało tego, rzecz okazała się takim przebojem, że książkę pt. „Cierpkie grona” postanowiło wydrukować renomowane wydawnictwo wrocławskie. Nie dość na tym, edytor zamówił dalsze części książki, które ukażą się jako trylogia pt. „Wendyjska winnica”. A premiera tuż, tuż...

     - Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem to 10 maja moja praca powinna się ukazać drukiem. Będzie to pozycja licząca 620 stron - przekazała nam autorka. Konieczna w takim wypadku jest oczywiście promocja książki. Pokazanie jej i publiczna rekomendacja. Pierwsze spotkanie odbędzie się 14 maja o godz. 15.00 w sali wiejskiej w Chwalimiu koło Kargowej.

 

     Będzie można nabyć pozycję po zniżonej, promocyjnej cenie. Dlaczego właśnie tam? Bo akcja książki toczy się w tejże miejscowości. W latach 1938 - 45. Wtedy Chwalim, jako Altreben, był miejscowością w granicach III Rzeszy, oddaloną zaledwie 5-6 km od granicy z Polską. Wiele osób znajdzie w powieści miejscowe realia, a nawet przedwojenne nazwiska. To powinno zainteresować nie tylko mieszkańców wsi i gminy, ale i szerszą publiczność. Rzecz jest bowiem naprawdę ciekawa. I liczymy, że pani Zofia stanie się uznaną polską pisarką, wypłynie na szerokie literackie wody.

     Jeszcze przed podpisaniem umowy z wydawcą Zofia Mąkosa dała do przeczytania swe dzieło członkom Dyskusyjnego Klubu Książki z Kargowej. Odebrali je z zainteresowaniem. To spowodowało, że zanim jeszcze się książka rozeszła, zanim przymierzono się do pierwszej, premierowej promocji, to już dziełem zainteresowały się biblioteki w Regionie. Jako pierwsza w kolejce na spotkanie z pisarką ustawiła się filia nr 1 Biblioteki Norwida w Zielonej Górze (spotkanie 17 maja, środa o godz. 16.00), potem biblioteka w Babimoście (25 maja), w Zbąszyniu (wtorek, 9 czerwca, godz. 18.00), a dalej w Sulechowie, Kargowej. Kto następny?

 

Michalina Sawicka

Zofia Mąkosa

     ...jest emerytowaną nauczycielką w Siedlcu, mąż Tadeusz także był pedagogiem, a jest działaczem społecznym, radnym, mają córkę Małgorzatę, synów Kaspra i Jędrzeja, mieszkają w przysiółku Linie lub Liny (Wielka Wieś) w gminie Siedlec, ale 5 km od Kargowej.