Drukuj

1Kolejny raz gościliśmy w Bibliotece Publicznej w Zbąszyniu „Szalonego Chemika” – jak sam o sobie mówi - Mateusza Stockiego, który wprowadził zgromadzone dzieci i ich rodziców w niezwykły świat chemii i fizyki. Była fantastyczna zabawa dla wszystkich, bo taka lekcja chemii – poprowadzona alternatywnymi metodami - nikomu nie wydaje się trudna. Tak podana wiedza z przedmiotów ścisłych jest tylko przyjemnością! Na zajęciach z Mateuszem Stockim uczymy się przez doświadczanie i przez emocje - dużo przy tym jest zabawy i spontanicznej radości, a to przecież emocje powodują, że uczymy się szybciej i lepiej rozumiemy nowe zjawiska.

Bohaterem sobotniego przedświątecznego spotkania w bibliotece spotkania był CIEKŁY AZOT. Wejściówki na wykład rozeszły się błyskawicznie. Na spotkaniu było ponad 50 dzieci!
Dowiedzieliśmy się m.in. jak z kuchennych składników zrobić widowiskowy eksperyment, co to jest ciekły azot i jaką ma temperaturę, do czego można wykorzystać sprzężone powietrze.


Wykład był pełen efektów specjalnych, płomieni i dymu, a mali studenci mieli okazję sprawdzić się w roli asystentów prowadzącego.

Mateusz Stocki jest dydaktykiem chemii i wielkim popularyzatorem nauk przyrodniczych. Doktorantem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i twórcą systemów pokazów eksperymentów dla szkół. Od kilu lat prowadzi na terenie całej Polski warsztaty i wykłady popularnonaukowe. Pokazy w wykonaniu Mateusza Stockiego to zaproszenie każdego uczestnika w podróż po krainie eksperymentów mieniącej się kolorami tęczy i wypełnionej różnymi dźwiękami, a także zwrócenie uwagi na obecność nauki w życiu. Spotkania z nim uczą, jak wykorzystywać zdobytą wiedzę. W chemii najbardziej pasjonują go badania nad zastosowaniem nowych materiałów polimerowych oraz wszelkie wybuchowe eksperymenty. Laureat krajowych eliminacji konkursu „Science on Stage 2”, reprezentant Polski w europejskim finale we Francji w 2007 roku. Prywatnie interesuje się muzyką, żużlem i jeździ na deskorolce.

Pokaz zorganizowała dla naszych czytelników i swoich uczniów szkoła Helen Doron English Zbąszynek/Zbąszyń/Nowy Tomyśl, która także używa alternatywnych, aktywizujących metod w nauczaniu.

I pamiętajcie! W bibliotece znajdziecie wiele książek pokazujących, jak można ciekawie eksperymentować w domu.

(oprac. arg)

1.JPG 3.JPG 5.JPG

7.JPG 9.JPG