Drukuj

REGION KOZŁA. Rozpoczęły się prace nad przygotowaniem poważnego dzieła poświęconego Regionowi. Potrzebna jest pomoc mieszkańców.

Plany są ambitne. Wydać ponad 200-stronicowe ekskluzywne dzieło, bogato ilustrowane, poświęcone Regionowi Kozła, różnym aspektom jego istnienia i funkcjonowania, oczywiście przez pryzmat sześciu „gmin koźlarskich”. Babimostu, Kargowej, Siedlca, Trzciela, Zbąszynka i Zbąszynia. Praca powinna się pojawić drukiem na początku lub w połowie 2018 roku. Jeśli wszystko się powiedzie i jeśli Państwo pomożecie. Rzecz ma zaprezentować Region w kilkunastu rozdziałach, tematach.

I tu apel wydawców do mieszkańców Regionu Kozła: pomóżcie Państwo zebrać materiały, głównie ilustracyjne (zdjęcia, mapki, rysunki, etc), ale także wszelkie dokumenty, wspomnienia i informacje ustne związane z niżej wyliczonymi dziedzinami.

I nie chodzi przy tym, żebyście się, Szanowni Mieszkańcy, pozbywali, oddawali rodzinne pamiątki, lecz tylko je wypożyczyli. Ewentualnie pozwolili skopiować, skanować. Użyczając ich możecie być współautorami niepowtarzalnego dzieła mającego takie oto rozdziały:

1. Korzenie (nasz symbol - instrument muzyczny kozioł, najstarsze wzmianki o nim, najstarsze zachowane egzemplarze, zasięg występowania).

2. Przemiany terytorialne i administracyjne w czasie: od kasztelani zbąszyńskiej poczynając do dziś, pięć powiatów, dwa województwa. Wielkość gmin (liczebność, terytoria, przynależność do województw i powiatów).

3. Archeologia. Najstarsze ślady człowieka w Regionie, ślady grodzisk, wykopaliska. Ekspozycje w muzeach i izbach pamięci. Cmentarze.

4. Geografia i komunikacja jako czynnik scalający Region. Węzły drogowe, kolejowe, lotnisko.

5. Woda i las. Od księgi Bractwa Rybackiego w Podmoklach począwszy. Ośrodki wczasowe nad jeziorami z czasów PRL, szlak JP II, regaty, agroturystyka nad jeziorami. Nadleśnictwa.

6. Oświata. Najstarsze szkoły w Siedlcu (Klecha Szymon 1418 r.), Babimoście, Trzcielu, Zbąszyniu. Zabór pruski - strajki uczniów. Szkoły średnie: Liceum Garczyńskiego w Zbąszyniu, Technikum Leśne w Rogozińcu, „Kolejówka” w Zbąszynku. Szkolnictwo muzyczne, PSM w Zbąszyniu, ogniska muzyczne w Babimoście i inne, uniwersytety trzeciego wieku

7. Życie społeczne, w tym: kulturalne i sportowe.

8. Życie muzyczne. Kapele, zespoły śpiewacze, Filharmonia Folkloru.

9. Sport i turystyka.

10. Powstanie wielkopolskie, ale wpierw pierwszy partyzant RP starosta babimojski – Żegocki, kpt. K. Więckowski w Kargowej, Mielżyńscy. Zaangażowanie społeczności lokalnej w przebieg powstania wlkp., bitwy, walki. Upamiętnianie powstania.

11. Gospodarka, praca

12. Samorząd lokalny.

Jeśli w którejś w wymienionych dziedzin macie Państwo jakieś rodzinne pamiątki, fotografie, stare legitymacje, odznaczenia, historyczne dokumenty, listy nawet - kontaktujcie się z nami.

Wstępnie powyższy schemat dzieła, podziału na części tematyczne zaakceptowały władze Lokalnej Grupy Działania RK i Kapituła RK. Może to ulec zmianie w trakcie pracy, w miarę gromadzenia materiałów, dokumentów. Ale generalna zasada przyświeca twórcom taka: nie pokazujemy Regionu Kozła w podziale na gminy, ale według tematów, dziedzin.

Pracy redakcyjno-organizacyjnej nad książką podjęła się trójka osób mocno związanych z Regionem: Janusz Jaskulski, Eugeniusz Kurzawa, Wojciech Olejniczak. Do nich trafią powyższe materiały. Można je przekazywać lub kontaktować się w celu uzyskania dokładniejszych jeszcze wiadomości z biurem Regionu Kozła w Kargowej, Rynek 16, tel. 68/ 352 52 30 lub elektronicznie: biuro@lgdrk.pl lub z każdym z sześciu urzędów gmin Regionu Kozła. Zachęcamy.

Wspólnie możemy stworzyć naprawdę niepowtarzalne dzieło!

Wydawcy