szklanenegatywy.pl Audioprzewodnik po "Szlaku bez końca" Galeria zdjęć  west

REGION KOZŁA to miejsce, gdzie toczyły się szczególnie zacięte walki powstańcze, zwłaszcza w początkach 1919 r.

W latach 2009 - 2013 jako Lokalna Grupa Działania Regionu Kozła realizowaliśmy projekt współpracy „Powstanie Wielkopolskie 1918/19: Pamiętamy – Kontynuujemy”. Uczestnikami tego przedsięwzięcia były trzy sąsiadujące ze sobą lokalne grupy działania: Stowarzyszenie KOLD, Stowarzyszenie Ziemi Grodziskiej Leader oraz LGD Regionu Kozła.

Jeden z elementów projektu przewidywał oznakowanie mogił powstańców specjalnym medalionem „Powstaniec Wielkopolski”. Zaprojektowano i wytłoczono metalowy medalion, którego centralnym punktem był Krzyż Powstańczy. Naszym zamiarem było upamiętnienie tych postaci, które brały udział w powstaniu wlkp. i zostały pochowane na terenie Regionu Kozła lub poza jego obszarem, ale można było udokumentować, że byli kiedyś naszymi mieszkańcami i brali udział w walkach na tzw. froncie zachodnim. Akcja nie obejmowała zbiorowych grobów poległych w walkach powstańców lub miejsc, które opatrzono już wcześniej innymi oznaczeniami. Z apelem do rodzin powstańców, by zgłaszać się do biura LGD w Kargowej po odbiór pamiątkowych medalionów zwróciliśmy się w 2012 r. za pośrednictwem księży z parafii w gminach koźlarskich, przez stronę internetową oraz za pomocą ówczesnego biuletynu „Podkoziołek”.

Warunkiem ubiegania się o ten medalion jest przedłożenie dokumentu uwiarygodniającego udział w powstaniu wlkp. Do tej pory wydaliśmy 110 medalionów i posiadamy jeszcze zapas. Najwięcej oznaczeń wydaliśmy dla Stowarzyszenia Miłośników Powstania Wielkopolskiego, oddział w Zielonej Górze, które opiekuje się grobami byłych powstańców pochowanych na zielonogórskim cmentarzu. W dalszym ciągu jesteśmy gotowi do udzielenia pomocy tym rodzinom, które chciałyby zaznaczyć na grobie swojego krewnego jego udział w powstaniu wlkp. W tym celu można zgłaszać się do biura Regionu Kozła w Kargowej, ul. Rynek 16, by po przedstawieniu wiarygodnego dokumentu potwierdzającego udział w powstaniu, móc odebrać medalion nagrobny.

Szczepan Sobczak