Drukuj

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Zbąszyniu rozpoczął drugi rok działalności. Uroczysta inauguracja II roku akademickiego odbyła się w Sali Zbąszyńskiego Centrum Kultury w piątek 7 października o godz. 17.00. Nie zdecydowano się obchodzić uroczystości na początku października, bowiem większość seniorów w ostatnim tygodniu września brała udział w wycieczce integracyjno-rekreacyjnej do Rowów koło Ustki. Miało się wrażenie, że ten wyjazd rzeczywiście należał do bardzo udanych i idea integracji została zrealizowana, bowiem seniorzy – słuchacze drugiego roku - witali się serdecznie i z uśmiechem jak starzy znajomi.

Uroczystość otworzono odśpiewaniem akademickiego hymnu „Gaudeamus igitur”. Dzięki uprzejmości pani Reginy Gołek i Zespołu Śpiewaczy Zbąszyńskich Seniorów, słuchacze Uniwersytetu otrzymali oprawę muzyczną tego ważnego wydarzenia. Głos zabrał m.in. Burmistrz Zbąszynia, Tomasz Kurasiński, składając najlepsze życzenia studentom – seniorom na drugi rok nauki. Podkreślił, jak ważne dla wizerunku miasta i dla jego społecznego rozwoju ma funkcjonowanie UTW. Zygmunt Młynarczyk, honorowy rektor UAM, profesor na wydziale turystyki i rekreacji UAM, który specjalnie tego dnia przyjechał do Zbąszynia, powiedział słuchaczom jak ważne jest podejmowanie wieku starszym różnych aktywności, które w konsekwencji podwyższają jakość naszego życia i przedłużają je znacząco. Profesor, z pochodzenia zbąszynianin, zawodowo i osobiście wciąż związany ze Zbąszyniem (tu jest jego dom rodzinny) przyznał, jak ogromnie cieszy go, że ostatnio w Zbąszyniu jest tyle zmian, zarówno w wyglądzie miasta (remonty, modernizacje, budowy) jak i funkcjonowaniu struktur społecznych gminy (np. aktywność mieszkańców, zrzeszających się w różne stowarzyszenia).

Wykład inaugurujący nowy rok akademicki wygłosił dr Grzegorz Borkowski, także z katedry turystyki i rekreacji UAM w Poznaniu. Opowiedział on zebranym o możliwościach wykorzystania nawigacji satelitarnej. Zaczął od omówienia, czy w ogóle jest popularny u nas „GPS", jakie są jego odmiany. Wykład był bardzo interesujący, dr Borkowski poprowadził go niezwykle swobodnie. Temat był bardzo interesujący, bo praktyczny, a przedstawiony w sposób obrazowy i zrozumiały.

Drugi rok akademicki rozpoczyna w Zbąszyniu 63 słuchaczy, co stanowi większą ilość zapisanych osób niż w pierwszym roku. To bardzo cieszy Zarząd stowarzyszenia. Rada programowa zaproponowała słuchaczom kontynuację zajęć z pierwszego roku akademickiego (np. część zajęć ruchowych, jak podstawy jogi, języki obce, spotkania z muzyką w Filharmonii, Dyskusyjny Klub Książki i Klub Filmowy, wykłady lekarzy – specjalistów z Regionalnego Centrum Zdrowia w Zbąszyniu, warsztaty – trening personalny), a także nowych (jak np. gimnastyka relaksacyjna, koszykówka dla seniorów, spotkania z tekstami kultury, zajęcia z gier logicznych, rebusów itp. usprawniających umysł, spotkania historyczne pt. „Tajemniczy Zbąszyń”, warsztaty rękodzieła).

1.jpg dsc_0001.jpg dsc_0002.jpg

dsc_0006.jpg dsc_0007.jpg dsc_0009.jpg

dsc_0013.jpg dsc_0015.jpg dsc_0019.jpg

dsc_0020.jpg dsc_0022.jpg dsc_0023.jpg

dsc_0026.jpg dsc_0029.jpg dsc_0031.jpg

dsc_0032.jpg dsc_0039.jpg dsc_0041.jpg