Drukuj

radoscW Zbąszyniu trwają ostatnie przygotowania do 29. edycji Ogólnopolskiego Biegu Zbąskich. W niedzielę 25 września o godz. 12.00 wystartuje ponad kilkuset zawodników na trasie zbąszyńskiego półmaratonu dookoła Jeziora Błędno. Zapisy trwają do 15 września, ale Organizator przewiduje limit zapisów na 800 osób, więc niezdecydowani biegacze powinni się pospieszyć. Trasa biegu to jedna pętla dookoła jeziora – tak to w skrócie można ująć. Z relacji startujących zawodników wiemy jednak, że niewielu z nich podziwia uroki malowniczej trasy, choć te są niewątpliwe – łąki, pola, lasy, okoliczne wsie i z oddali widoczne gdzieniegdzie jezioro. Większość biegaczy patrzy uparcie przed siebie, bo zbąszyński półmaraton to dojść „szybka” trasa, a więc szansa na poprawienie „życiówki”. Wielu uważa, że właśnie w Zbąszyniu, we wrześniu, jest ku temu najlepsza okazja.

Opłata za start wynosi teraz już 80 zł i ten trzeci, ostatni pułap cenowy przyciąga jeszcze zawodników, którzy w ostatnim momencie decydują się na start w Zbąszyniu. Na trasie głównego biegu będą cztery punkty z napojami (w Przyprostyni, w Nowej Wsi, w Nądni i w Zbąszyniu, w okolicach przejazdy kolejowego i restauracji „Czwórka”). Wodę i izotonik podają wolontariusze, m.in. uczniowie z okolicznych szkół. Bowiem do Biegu Zbąskich przygotowuje się co roku w mieście cała rzesza ludzi dobrej woli, bez których taka impreza nie mogłaby się odbyć. Trasa ma oczywiście atest PZLA: w tym roku będzie to X półmaraton.

W klasyfikacji generalnej kobiet i mężczyzn przewidziane są nagrody pieniężne, nagrody przewidziane są także dla najlepszych kobiet i mężczyzn z Gminy Zbąszyń – Organizator zapewnia nagrody dla zdobywców do VI miejsca! Nagrodę otrzyma też najstarszy zawodnik kończący bieg – to tradycja tych zawodów. Uhonorowani zostaną też zawodnicy w kategoriach wiekowych. Specjalny puchar z rąk dyrektora miejscowego liceum otrzyma Absolwent i Absolwentka Zespołu Szkół nr 1 im. Stefana Garczyńskiego w Zbąszyniu. Ale przecież nie wszyscy dostaniemy się na podium. Jedno jest pewne: wszyscy zostaniemy dobrze ugoszczeni w Zbąszyniu.

W pakiecie startowym będzie techniczna koszulka z okolicznościowym nadrukiem (w innych kolorach dla kobiet i mężczyzn), na mecie każdy zawodnik otrzyma pamiątkowy medal zaprojektowany specjalnie na tę okazję. Hala sportowo-widowiskowa „Zbąszynianka” i sąsiednia szkoła podstawowa znowu ugoszczą biegaczy, oferując im swoje szatnie i prysznice, a także tworząc przy hali specjalną strefę dla biegaczy, gdzie będą mogli zrobić rozgrzewkę przed biegiem (a poprowadzi ją profesjonalnie na „Orliku” pani Emilia Wawrzyńska, instruktorka fitness, która zresztą też startuje w zawodach) i odpocząć po wbiegnięciu na metę, a także zjeść coś ciepłego i coś słodkiego: ciastem uraczą biegaczy gminne Koła Gospodyń Wiejskich oraz organizacje zrzeszające emerytów i rencistów.

Bieg Zbąskich to impreza dla całych „biegających” rodzin. Wiadomo, że nasze pociechy często chcą brać przykład z taty lub mamy biegacza i start w zawodach traktują nawet bardziej serio niż ich rodzice. Dlatego dzieci też mogą wziąć udział w specjalnie przygotowywanych od wielu lat biegach dla młodszych zawodników – począwszy od najmłodszych przedszkolaków do uczniów szkół podstawowych, w kategoriach dziewcząt i chłopców. Mogą biegać nawet dzieci z rocznika 2012 i młodsze – na dystansie 150 m – w specjalnym „Biegu Krasnali”. Każde dziecko, które przekroczy linię mety, otrzyma pamiątkowy medal. Ale też najmłodsi biegacze mogą liczyć na profesjonalną opiekę w czasie trwania zwodów. Trzeba tylko wcześniej meblowo zarezerwować dziecku miejsce w przedszkolu, którym opiekuje się od kilku lat ekipa ze zbąszyńskiego Prywatnego Przedszkola „Lipowy Zakątek”. Adres kontaktowy: przedszkolezbaskich@onet.pl.

Bieg w Zbąszyniu zaliczany jest do prestiżowego Grand Prix Wielkopolski w Półmaratonie, a także do IV Grand Prix Powiatu Nowotomyskiego w Otwartych Biegach Ulicznych.

Dlatego zapraszamy Państwa serdecznie do Zbąszynia – miasta nad jeziorem! Nawet jeśli nie biegniecie, potrzebny będzie zawodnikom Państwa gorący doping!

(tekst: Anita Rucioch-Gołek)

dsc_0822.jpg dsc_0858.jpg dsc_8541.jpg

dsc_8889.jpg radosc.jpg